Trendyol ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ufuk'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
7 Destekçi

Trendyol Müşteri Hizmetleri Sorunu!

1.670görüntüleme
Ufuk
Ufuk 30 Kasım 2020 14:11

11 Kasımda Xiaomi Pro 2 Elektrikli Scooter Siparişi verdim. Açar açmaz hatalı/kusurlu olduğunu gördüm. Hem Trendyol'u aradım hem de satıcı olan Doğan Saat (Batman) aradım haber verdim. Efendim size döneceğiz deseler de asla dönen olmadı her iki taraftan da. Güya indirimli olduğu için birebir değişim mümkün mü diye Trendyol Asistana yazdım. Ürünün kusurlu fotolarını da attım. Döneceğiz dediler ama dönen falan yok.

 Bu arada iade kodu da aldım. 3 gün üst üste kargocu kapıyı açarken kargo kapısında bekledim. İade kotası doluymuş. Trendyol kotası açılmadan iade kabul etmiyorlarmış. Trendyol Müşteri hizmetlerine aradım kota sorunu var diye. Döneceğiz size diyen var dönen yok. Neyse 1 hafta sonra kota açıldı gittim kargoya verdim. Kargoyu satıcı teslim aldı. İncelemede bekliyor. Aradım satıcıyı inceleyip onaylar mısınız diye. Yarın döneceğiz dediler. Yine dönen yok. İnceleyin size fotoğraf attım bakın diyorum.

 Döneceğiz diyorlar. Trendyol'u arıyorum 2 gün bekleyin diyor bekliyorum sonuç yok. Tekrar arıyorum 3 gün bekleyin diyor. Bekliyorum yine sonuç yok. İncelemede görünüyor. Altı üstü bakılacak şey ürün hatalımı değil mi? Kullanılmış mı kullanılmamış mı? Bu kadar rezil bir deneyim yaşamadım. Kredi kartımda limiti kapalı dolayısıyla başka alışverişte yapamıyorum. Fotoları ekliyorum. İnceleyin lütfen. Siz karar verin. 18 gündür bekliyorum. İnşallah iademi yaparlar.

Ufuk
Ufuk01 Aralık 2020 11:49

Hatalı/kusurlu ürünü gönderdim. Kusur benim değil satanın ya da üretenin. Bu benimle ilgili bir şey değil. Lütfen acilen iademi yapın!

Ufuk
Ufuk21 Aralık 2020 21:11

Bugün 21 gün Analiz sürecini bekledikten sonra iade reddedildi mesajı geldi. 11 Kasım da aldığım üründen bahsediyorum. Hiçbir gerekçe yoktu. Gerekçeyi talep ettim analiz raporunu istedim. Meğerse ürün analize hiç gitmemiş. Telefonda bana Trendyol analize gönderdi demişlerdi. Satıcı Doğan Sat ile görüştüm analize göndermemişler bile. Ben boşuna mı bekledim 40 gün boyunca. Trendyol asla müşterinin hakkını korumuyor ama burda kalmayacak yasal olarak her türlü hakkımı aramaya devam edeceğim. Kusurlu ürün için yapılan muameleye bakın. Ekran görüntüsü ektedir.

  • profile
  • profile
  • profile
7 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler