sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Trendyol Müşteri Hizmetleri Başarısızlığı

Selen Selen3 hafta önce

Geçen sene ömür boyu garantili olmasına güvenerek neredeyse her alışverişimi yaptığım Trendyol'dan bir Stanley termos satın aldım. Geçen gün kilidi kapatırken elimde kaldı. Faturayı kaybettiğim için Trendyol'u aradım ve nasıl ilerlemem gerektiği konusunda yardımcı olmalarını istedim. Termosumu çok severek kullandığım için bir an önce garanti kapsamında tamir edilip bana gönderileceğini umuyordum. Sözde beni dinlemiş olan müşteri temsilcisi jet hızıyla bana bir kargo takip no gönderdi ve ürünü teslim etmemi istedi. Ben de işimi gücümü bırakıp bu pandemide kargo firmasına gittim. Az önce siparişime ne oldu diye bakınca gördüm ki kullanıcı hatasından iade talebiniz reddedildi yazıyor. Ben iade talep etmedim ve sizin hatanızdan dolayı bu pandemide kargolarla uğraştım boş yere.

Canlı yardıma bağlanıp hatanızı telafi etmenizi rica ediyorum ya da şikayet kaydı oluşturulup bu konuyla ilgili bana dönülmesini istiyorum dediğimde de dalga geçer gibi üzgünüz, sadece size faturanızı gönderebiliriz, oradan garantiye ulaşabilirsiniz diyorlar. Madem prosedür buydu ben bunu talep ederken neden yanlış yönlendirildim. Hadi hata yapıldı sizde hatanın telafisi yine müşteriye ödev vermek midir? Bu muhtemelen benim Trendyol'dan son alışverişim olacak çünkü bir firma ürün satarken değil, ürününün arkasında durduğunda kalitesini ve müşteri memnuniyetine verdiği önemi belli eder. Müşterilerinin taleplerini doğru bile dinlemeyen, onlara vakit ve emek kaybından başka bir şeye sebep olmayan bir firmadan kimseye hayır gelmez. Hele de bu firma dünyada kalitesine olan güveniyle ömür boyu garanti veren markalara bile aracı olma haddini kendinde buluyorsa arkasında durmayı da bilmesi gerekir. Bunu buraya yazmakla kalmayıp Stanley'e de yazıp markalarının adına zarar getirdiğiniz konusunda bilgilendireceğimden emin olabilirsiniz. Yeter bu paramızı sokağa attırmalarınız ve özensiz çalışma anlayışınız.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Selen 1 hafta önce

İnanılmaz ama üzerine 3 müşteri hizmetleri görüşmesi daha yapmama rağmen hala elimde sadece sabırla bekleyin maili ve web sitelerinde iade inceleniyor açıklaması var. Sanki daha önceden iadeyi reddeden onlar değilmiş gibi... Ne garanti kapsamda tamiratı yapılıyor sabırla beklemenizi rica ederiz diye muhatap olup arayan var ne de ürünümü geri gönderen. O yüzden kendi başımın çaresine bakıp tamir ettirebilmenin yollarını da arayamıyorum. Kısacası Trendyol müşteri hizmetleri online alışverişin gerektirdiği şeffaflıktan çok uzak ve müşteriyi huzursuz eden bir politika uygulamaya devam ediyor. Sizin klişe mailleriniz veya yetersiz canlı yardımınız müşteriyi bir adım öteye taşıyamıyor.

profile-icon Selen 2 hafta önce

Kaç gün oldu, web sitelerinde sadece iade reddedildi yazıyor sanki ben iade istemişim gibi... Ürünümün geri yönlendirme kargosuyla ilgili bir bilgi falan asla yok... Kim bilir nerede kaç gündür. Bu arada şikayet kaydı oluşturamayan müşteri temsilcisi konuşmayı sonlandırırken söz verdiği gibi bana hala faturamı da yönlendirmedi ki en azından garanti detaylarına oradan ulaşıp teknik servise yönlendirme konusunda kendim sil baştan uğraşabileyim ürün gelince. Web sitelerinden faturama ulaşmaya çalıştığımda da şu anda yönlendirme yapamayız dışında hiçbir ibareye rastlayamıyorum. Bir özür ve yapıcı bir adım için beni muhatap alıp arayan soran zaten yok. Kısacası, Trendyol müşterisini mağdur etmeye devam ediyor.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler