Trendyol Kulaklık İade Sorunu

Beste Beste28 Şubat 16:07

Trendyol üzerinden maxfoni markasından kulaklık aldım. Ürünün sol kulaklığı arızalı geldi. Her zaman yaptığım gibi Trendyol'a iade ettim. Ürün maxfoni tarafından iade kabul edilmedi. Trendyol'u tekrar aradım. Hijyen konulu ürünlerde önce bizi arayın buradan farklı bir kayıt açıyoruz; ürün size tekrar geldiğinde bizi arayın dedi. Ürün bugün geldi ve hemen aradım. Trendyol temsilcisi arkadaşım size yanlış bilgi vermiş öyle bir sürecimiz yok dedi. 

maxfoni ile muhatap olmam gerektiğini söyledi. Belirtilen firmaya hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Eğer Trendyol aracı olmasaydı ben zaten daha önce adını bile duymadığım firmadan kulaklık almazdım. Ayrıca hijyen söz konusuymuş; ben kulaklığı denemeden nasıl anlayabilirim çalışıp çalışmadığını! Trendyol gibi bir firmaya hiç yakıştıramadım.

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 28 Şubat 16:07

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler