Trendyol Kaybolan Kargom İçin Para İadesi Yapılmıyor

Zeynep Zeynep17 Şubat 09:11

17.01.20'de Aras Kargo teslim etti olarak sisteme giriş yapmış ama ürün tarafıma ulaşmadı. 1 aydır neredeyse her gün Trendyol ile canlı yardımdan yazışırım ve robot gibi cevaplardan ve oyalamaktan başka bir görev yapmıyorlar. İade prosedürlerinin olmaması hem Trendyol firması için hem de Aras Kargo için şaşırtıcı ve bir o kadar da müşteriyi mağdur eden bir durum. Ben paramı talep ediyorum ve kaybolan gönderi için Trendyol Aras Kargo ile anlaşmasını ve sürecini devam ettirsin. 2 firmadan da şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 17 Şubat 09:28

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ersin 17 Şubat 15:20  

    Bende aynı sorunu yaşıyorum. Ürün kayıp iade yapılmıyor. Tüketici heyetine şikayet etmekten başka çarem kalmadı. 15 gündür sallayıp duruyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler