Trendyol Kaybedilen Kargom Hakkında

Büşra Büşra29 Mayıs 15:36

1 Mayıs tarihinde Trendyol'dan 5 parça ürün aldım. Ayakkabım haricinde hepsi ulaştı ama 4143***17 teslimat numaralı ayakkabım teslim edilmedi. 12 mayıstan beri Bakırköy aktarmada gözüküyor. Daha önce aradım kayboldu ise ücret iadesini yapıyoruz dendi ancak bunun üzerinden de iki hafta geçti ve herhangi bir geri dönüş sağlanmadı. Müşteri temsilcilerinize de ulaşamıyorum. Siparişini ve ödemesini aldığınız ürünlerin teslimatını da takip edin lütfen. Ayakkabının 2. Taksiti geldi ayakkabı gelmedi. Kaybolan ayakkabının ödemesini yapmak istemiyorum. Kayboldu ise bir an önce tarafıma iade sürecini başlatın ve telefonlarınızı açın ya da geri dönüş sağlayın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Büşra 29 Mayıs 20:45

Lütfen otomatik cevap vermeyin gerçekten ilgilenin ve geri dönüş sağlayın. 7 gün önce telefonda da aynı şeyi söylemiştiniz ama ne bir mesaj ne de bir mail geldi.

Trendyol Logo Trendyol 29 Mayıs 16:28

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler