Trendyol İkinci Kez Yanlış Gelen Ürün!

Bilge Bilge1 ay önce

Haftalar önce Trendyol'dan bir bot siparişi verdim, hem o botun gelmesini haftalar boyunca bekledim hem de yanlış numara geldiğini gördüm. Gerekli yerlerle görüştükten sonra neyse dedim botu iade ettim. Sonra hiç üşenmeden yeni sipariş oluşturdum ve yine haftalarca botun gelmesini bekledim. Bir de ne göreyim, bot yine yanlış numara gelmiş!

Herhalde bu bir şakadır diye düşündüm ama cidden yanlış numara göndermişler. Açıkçası birincisinde gözden kaçmış hatadır diyebilirim fakat yine aynı hata yapılınca bilerek bir şey yaptıklarını düşünüyorum (haksız da değilim). Bir de ısrarla 38 numara yolluyorlar! Hayır ne yapayım siparişi verdikten sonra her gün Trendyol'u arayıp aman diyeyim yanlış numara göndermeyin diye tembih mi edeyim? Bundan sonra ne bir daha alışveriş yaparım ne de çevremden birinin alışveriş yapmasını isterim. Belli ki siparişlerle ilgilenen kişilerin algılarında sıkıntı var, çevremden kimsenin yaşadığım bu saçma ve sinir bozucu şeyi yaşamasını istemem!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 1 ay önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler