Trendyol İade Süreci Sıkıntısı

Sedahi Sedahi1 hafta önce

Bir değil iki değil aldığım ürünü Sürat Kargo'ya verip ürün elime ulaşmadan iade sürecine sokuyorlar. Ben kargo seçimini neden yapamıyorum? Kargo şirketi adı altında bir Sürat Kargo var. Onunla ilgili şikayet yazdım dönüş bile olmadı. Trendyol bir iletişim telefonu koysanız derdimizi anlatsak. Kontrol edemeyiz satışı neden yapıyorsunuz?Bu kargo şirketi satıcıdan 2 kere kargo ücreti alacak hak mı bu yazık günah.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Fatih 1 hafta önce  

    Aynı sorun bende de var 1.5 aydır bekliyorum. Ortada ürün yok iade yapılmıyor. Sürat Kargo Trendyol bundan sonra biz de müşteri olarak onagöre seçimlerimizi yapalım!?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler