10 Ağustos
#12410331

Trendyol Hasarlı Ürün  Teslim Etti!

Trendyol' dan satın aldığım ürün 154063594 sipariş numaralı 23.07.2019 tarih teslimli ürün, kutudan hasar görmüş şekilde çıktı. Bulunduğum ilçe, il merkezine 90 km uzaklıkta ve kargo firmaları ilçeye ürün getirmemektedir. 2. Şahıslara teslim edip gönderdikleri için teslim anında ürünü kontrol etmem mümkün değil.


Tarafıma teslim edildiğinde hasarını görüp iade için Trendyol'a yolladım. Fakat yıllardır alışveriş yaptığım ve Elite müşteri statüsünde olduğum Trendyol hasarlı ürünü iade alamayacaklarını tutanak istediklerini belirttiler.


İlgili kargo firması rapor vermeyeceğini belirtip Trendyol'un mağduriyetimi gidermesi gerektiğini iletti. Anlayacağınız üzere Trendyol firması hasarlı ürünü tarafıma yollayıp, kargo şartlarından ve rapor alamayacak olmamdan faydalanarak beni mağdur ettiler. hasarlı ürün sonrasında elinizde kalabiliyor (800 küsur TL fiyatıyla) ve bu şekilde hasarlı ürünleri ellerinden çıkarıyorlar.


Hem tarafıma teslim etmeyecek kargo firmasıyla çalışıp hem de hasarlı ürünlerinin arkasında durmuyorlar. Tüketici Hakem Heyeti ve tüketici mahkemeleri hakkım saklı kalmak kaydıyla olayın takipçisi olacağım ve bu mağduriyetimi (veya mağduriyetimin giderilmesini) tüm sosyal medyadan paylaşacağımı belirtmek isterim.

Arzu Arzu 3.151 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi10 Ağustos

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları