Trendyol Express Kargom Gelmedi. 15 Gün Oldu!

Erkut Erkut1 ay önce

11 Eylül de yaptığım alışverişim 26 Eylül oldu hala elime ulaşmadı. Trendyol Express firması hane şubesi kurumsallıktan çok uzak, deponun telefon numarası yok yetkili birisiyle görüşemiyorsun. Müşteri hizmetleri de kalıplaşmış cümleler kurarak çözüm sunmuyor. Kötü bir alışveriş deneyimi. Kargo kaybolmuşsa kayboldu desinler prosedür iade ile sonlansın. 2 gün önce Trendyol asistan, satıcı ve Trendyol Express ile iletişime geçtim. Kargom gelmediği için ilgilenmediklerini ortada. Tahmini teslim 17 Eylül, yoğunluktan dolayı 25 Eylül DÜ tüm tarihler doldu. Yeni tarih bekleyemeyeceğim.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Erkut 4 hafta önce

Canlı yardım iletişimi denedim. Maalesef çözüme ulaşmıyor. Sebebi bilgisayardan ya da kalıplaşmış cümlelerle karşılık veriliyor. Müşteri hizmetlerinde bir yetkili çözüm adına arayıp konuşmaya zahmet etmiyor. Demek ki memnuniyet anlayışınız bu şekilde. Sizleri tebrik ediyorum.

Trendyol Logo Trendyol 1 ay önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler