Trendyol Eksik Ürün Ve Altyapı Eksiği!

Habibe Habibe1 hafta önce

Trendyol'dan sipariş ettiğim 24 adet fellas kutusunun içinde 16 adet çıktı. Kargo zaten geç geliyor gelmeyecek denilip farklı adrese gidiyor bu konuda mağdur ettikleri yetmiyor gibi dalga geçer gibi eksik ürün gönderip sorunu çözeceğiz diyorlar sürekli bir öteleme sürekli bir boş vermişlik. Benim paramı verin ya da ürünümü gönderin bu şekilde haksızlık yapmayın.

İkincisi de herkese olan cüzdanım uygulamasındaki 20 lira nasıl oluyorsa bana gelmiyor. Elit üyeyim o kadar aktif kullanıyorum ama bir türlü kampanyalardan yararlanmıyorum.

Aradığımda da tatmin edici bir cevap asla alamıyorum. Alt yapısız kampanya bilgisiz temsilci ve  tedarikçileriniz ile ne kadar daha insanları yanıltacağınızı  merak ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler