Trendyol 'dan Alınan Xiaomi Mi 9 Lite Cihaz ve Garanti Süreci!

Özlem Özlem3 hafta önce

Trendyol'dan satın almış olduğum Xiaomi Mi 9lite cihazı aldığım ilk zamandan itibaren sık sık görüşmeler esnasında sıkıntı çıkararak ses iletmedi veya yeniden arama yapmaya çalıştığımda hücresel ağa bağlanılamıyor hatası vererek arama yapmadı. Bununla alakalı satın aldıktan sonra 1 ay içerisinde sorun yarattığı için telefonun değişimini istedim fakat Trendyol'un yanlış yönlendirmesi sonucu garanti servisine telefonu göndermekte geciktim.

Trendyol'un müşteri hizmetleriyle görüştüğümde kendilerinden kaynaklanan bir yanlış yönlendirmeden dolayı beni mağdur etmeyeceklerini ve değişim yapacaklarını söylediler. Tekrar yapılan yönlendirmeyle telefonu garanti servisine yolladım ve kutunun içerisine telefondan şikayetlerimi ve değişim için hasar tespit tutanağı oluşturulmasını istediğimi yazdım. Fakat garanti firması olan Genpa, cihazın hasar tespit tutanağını oluşturmak yerine tamamen benim isteklerim ve bilgim dışında cihazın anakartını değiştirip geri gönderdi.

Müşteri hizmetleriyle görüşmelerim ve sitemlerim sonucu telefonu tekrar servise istediler, gönderdim. Benim isteğim aldığımdan beri hasarlı olan cihazı değiştirmek ve verdiğim paranın karşılığını almaktı.

Ancak yaşadığım mağduriyetler fazlasıyla sabrımı taşırdı ve bundan sonra cihaz yenisiyle değiştirilmediği veya en kötü ihtimalle bana ücret iadesi yapılmadığı sürece direkt olarak Tüketici Hakları'na başvurup müşteri olarak yaşadığım bu mağduriyetlerin giderilmesi için yapılması gereken ne varsa yapacağım ve asla bunun peşini bırakmayacağım. Garanti firması tarafından bana yapılan çok büyük bir saygısızlık ve yaşatılan çok büyük bir mağduriyettir. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 3 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler