17 Eylül
#12619618

Trendyol Bu Kadar Da Olmaz!

Trendyol mağazası aracılığıyla saatten mağazasından 89.90 tutarında bir elbise sipariş verdim. Sonradan siparişimin iptal edildiğini görünce Trendyol'u aradım, ürünün stoklarda kalmadığını bu yüzden tedarik edilemeyeceğini iadesinin yapılacağını ve de bu hatadan dolayı bana alt limit 50 olmak şartıyla 25 TL özür mahiyetinde verileceğini söylediler. Bugün birkaç alışveriş yaptım ama 25 TL indirim olmadı bunun üzerine aradım.


Müşteri hizmetleri bana indirimsiz ve kargo bedava olmayan ürünlerde geçerli olduğunu söyledi yani eğer bir ürün 100 TL'den 75' e düşmüşse 75 TL üzerinden değil 100 TL üzerinden işlem görüleceğini ve kargoyu da benim ödemem gerektiğini söyledi zaten saatten adlı firmaya güvenim yoktu Trendyol'a da kalmadı hem mağdur edin hem de saf yerine koyun bu nedir ya derhal bu soruna bir çözüm bulun!

Sultan Sultan 760 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi17 Eylül

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları