Trendyol Ayıplı Ürün Gönderip İadesini Kabul Etmiyorlar

Seyma Seyma18 Şubat 12:01

Trendyol'dan satın aldığım akıllı saat elime ulaştığında ürünün satışta bahsedilen hiçbir özelliği taşımadığını fark ederek iade ettim. Ancak iadem ürün kutusunun açıldığı gerekçesi ile kabul edilmedi. 

Ürünü açmadan özelliklerinin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebileceğimi bilemiyorum. Ayrıca defalarca talep etmeme rağmen ürün faturası gönderilmedi. 

Konuyla ilgili olarak öncelikle faturam elime ulaşmadığı için Maliye Bakanlığına, ayrıca Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunup tüm yasal haklarımı kullanacağımı belirtmek isterim.

Cevaplar

Trendyol Logo Trendyol 18 Şubat 13:09

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Osman 19 Şubat 02:30  

    Hiç ümitlenmeyin. Verdiğiniz paranın üzerine bir bardak su için. Mutlaka Tüketici Hakem Heyetine başvurun hakkınızı savunum biraz uzun sürecek haberşnşz olsun. Biraz inceleme yaptığınızda dünya kadar şikayet olduğunu göreceksiniz buradakilere destek

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Osman 19 Şubat 02:31  

    Vermeyi unutmayın. Tek tek bu Trendyol'un mağduriyetleriyle başa çıkmak mümkün değil.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler