12 Ocak
Yorum Yap
#11435737

Trendyol Aldığım Botun Derisi Yırtıldı!

Trendyol'dan Hotiç markalı almış olduğum bot bir haftalık kullanımı sonucunda dikiş yerlerinden bağımsız şekilde dikiş bölgelerinden başlayarak deride açılma ve yırtılma oluştu. Derideki soyulmaları saymıyorum bile. Hotiç'le iletişime geçtim ve beni ilgisiz bir şekilde Trendyol’a yönlendirdiler. Botu Trendyol'a analizi işlemi için gönderdim. Aradan geçen 15 gün boyunca bana yeni bir ürün gönderirler bekledim ve sonuç tabi ki de fiyasko oldu. Gönderdiğim bot bana olduğu gibi geri gönderildi. Üstelik üretim hatası olmadığı belirtilerek. Üretim hatası olmayan bot nasıl olur da bir haftalık kullanım içerisinde derisi yırtılarak açılmaya başlar? Öncelikle bunun cevabını istiyorum sizden.


Ayrıca bir yıl boyunca değişim ve tadilat garantisi veriyorsunuz. Keşke verdiğiniz sözü tutmuş olsaydınız da müşteri memnuniyetini sarsmasaydınız ki ben botun analizi bile yapıldığını sanmıyorum. Böyle saygın ve kaliteli bir markadan beklenmeyecek sorumsuzca bir hareket oldu. Sizden gerekli işlemlerin yapılmasını rica ediyorum.

Evin Evin 1.373 Okunma

Cevaplar

  • Trendyol Temsilcisi12 Ocak

    Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır . Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bizimle yaşadığınız deneyimler ile ilgili olarak bize 0212 3310200 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler