Talep Karşılanmıyor Trendyol!

Bayram Bayram28 Şubat 10:12

Fatura talebim olmasına rağmen aracı olarak tercih ettiğim Trendyol, talebimi tedarikçi hubson' a bildirmemi iletiyor .ben zaten oradan alışveriş yapacak olsam d***üzerinden alışverişimi tamamlardım tamamen. Şu an oradan almadığım ve sizi güvenilir bulduğum için pişmanım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Bayram 28 Şubat 11:29

Oto cevap için teşekkürler! Sorunum tedarikçi firma hubsan tarafından çözüme ulaştırıldı ve ilgileildi sizin aracılığınıza gerek kalmadı tedarikçiden aldığınız komisyon ya da üyelik ücreti varsa iade edebilirsiniz. Müşteri tedarikçi ile doğrudan iletişim sağladı gerek kalmadı size.

Trendyol Logo Trendyol 28 Şubat 10:51

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler