15 Gündür Horoz Lojistik'te Bekletilen Ofis Mobilyası Siparişim!

Cansu Cansu1 hafta önce

Trendyol üzerinden 13 haziranda verdiğim ofis mobilyası siparişim 15inde üretici firma tarafından Horoz Lojistik'e teslim edilmiş olası teslimat tarihi teslimat formunda 18 Haziran olarak gözükmesine ve bugün ayın 30u olmasına rağmen kargo tarafıma teslim edilmemiştir. Geçen hafta yaptığım telefon görüşmesinde kargo firması hiç eksik parça vs. Den bahsetmezken bugün yaptığım telefon görüşmesinde kargoda teslim edilecek 3 parçanın eksik olduğunu 20sinde üretici firmaya talep oluşturulduğunu söyledi. Ama teslim ekranlarında adres trafiğe kapalı diye bir teslim edilemem uyarısı var asla gerçeği yansıtmayan bir şekilde. Üretici firma ise eksik parça yok, bize gelen öyle bir talep de yok, kargo firması parça eksik olsa zaten bizden teslim almaz siparişi diyor. Trendyol ise çözüm ekibimiz uğraşıyor diyor her aradığımda ama perşembe gününden beri 4 kez aradım her seferinde mail attıklarını, şikayet oluşturduklarını ancak halen kargo firmasından dönüş alamadıklarını söylüyor. Ben çözüm ekibinden daha çok çözdüm. Herkes topu birbirine atmakta o kadar iyi ki. Keşke yaptıkları işte de bu kadar iyi olsalar. Olası teslimat tarihi 23 haziranda dolduğu için kargo firması asla adresinize gelmemiş olmasına rağmen sipariş teslim edilemedi diye kayıt giriyor. Neden? Kendini kurtarmak için. Bunu üretici firma da Trendyol da kargo çalışanları açık açık söylüyor bir de çok normal bir şeymiş gibi. Yüzsüzlüğün bu kadarı. Ama siparişin teslim edilemedi kaydı olmasına rağmen siz siparişinizi iptal edemiyorsunuz neden? Çünkü kargoda iken olmuyormuş o talep. Yani o kargo firmasının bir gün siparişinizi getirmeye karar vermesini beklemeye mahkumsunuz. Bu arada avukatım ve arabulucuyum. Mobilyalar da ofise alındı çalışamadığım her gün bana ekstra gerginlik, mağduriyet ve sinir harbi yaratıyor. Bunun bir telafi yolu da yok. Bu arada Trendyol elit üyesiyim ama bu mağduriyetimi ve Trendyol'un çözüm konusundaki aşırı başarısızlığını alışveriş yapmayı düşünen herkese her fırsatta burada olduğu gibi her detayıyla anlatacağım ve yayacağım ki vurdumduymazlığı ve Trendyol'un yaşanan sorunlara hiçbir şekilde çözüm üretemeyen ilgileniyormuş gibi yapıp da olaylara müdahale etmeden yalnızca akışına bırakan bir firma olduğunu görsünler. Mağduriyet yaşamazsanız siparişinizde şanslısınız. Ancak bir problem yaşarsanız sizi tatmin edebilecek hiçbir çözüm alamayacaksınız ve konuyu kadere bırakacaklar bundan emin olun. Bundan sonraki işim adı geçen firmalarla hukuki mücadelemi sürdürmek olacak.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Cansu 1 hafta önce

Ben size perşembe gününden beri yeterince bağlandığımı düşünüyorum. Somut bir çözümünüz olmadan benimle iletişime geçmemenizi rica ediyorum artık. Beni daha çok üzüyor ve sinirlendiriyor bu durum.

Trendyol Logo Trendyol 1 hafta önce

Merhaba, Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır, 7 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Talep, öneri ve şikayetlerinizde, canlı yardım'a bağlanarak   çok daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Hafta içi 08:30-24:00, hafta sonu 10:00-24:00 saatleri arasında ''Hesabım'' > ''Yardım'' > ''Canlı Yardıma Bağlan'' simgesine tıklayarak canlı yardım kanalına ulaşabilirsiniz. Website: www.trendyol.com Bizi Takip Edin: Facebook Twitter Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler