27 Eylül 2018
#10957684

TP-Link Müşteri Temsilcisin Süresi Bitmiş Destek Vermiyor

Modemim ile ilgili şikayeti dile getirmek için aradığımda müşteri temsilciniz modemi tarafınıza göndermemi 21 iş günü içerisinde geri döneceğini söyledi. Ben modemsiz neremden bağlanacağım internete. Modem arızalı ise gelir yedek modem bırakır, modemim yapılana kadar kullanırım geri alırsınız.


Müşteri temsilcileriniz kötü. Neymiş ona verilen konuşma süresi dolmuş yardımcı olamazmış, yüzüme kapatırlar. Ürettiğiniz modem kötü. Sizden onu alan Türk Telekom firması da kötü zora ki kullanıyoruz.

Ömer Ömer 779 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ömer14 Ekim 2018

    Burda o firma var ise ona bu şikayeti iletelim. Link atın

  • Ömer28 Eylül 2018

    Ben bu şikayeti kime bildireceğim? Siz değil o değil kim bu numara?

  • TP-Link Temsilcisi28 Eylül 2018

    Merhaba, Modeminizi Türk Telekom kampanyasından aldıysanız Türk Telekom tarafından kampanya dahilinde verilen modemlere destek veren Türk Telekom çözüm ortağı Sentim Bilişim firmasıdır. TP-Link firması olarak bizler sadece üretici firmayız. anlaşma gereği modemin kullanım hakkı ve servis işlemleri Sentim Bilişim firmasına aittir. Konu ile ilgili 0850 209 40 40 nolu numaradan hizmet aldıysanız TP-Link müşteri hizmetlerine ait olan bir numara değildir. Aranan numara bu numara dışından bir numara ise veya kullanmakta olduğunuz cihaz belirtilen kriterlerdeki cihaz değil ise tarafımıza aranan numarayı ve model numarasını bildirmenizi rica ederiz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları