09 Ekim
#12749392

Toyota Mağdur Ediyor!

Serviste protect bakımını yaptırdığım, tarih saat belirterek gittiğim güne kadar bildirdiğim halde geçen yıl sisteme giriş yapmayan servis yüzünden boşu boşuna protect garantim haksız yere bozuldu. Bununla ilgili zaten şikayet yazmıştım ve çıkan sonuç:
-- sistemde görünmüyor yapacağımız bir şey yok.
Yahu zaten sıkıntı da bu. Ben protect kontrolüne gittiğim ve sizin sistemde görünmeyen tarihi saati net bir şekilde söylüyorum. Gidin kendiniz servis randevu kaydından veya kamera kaydından bakın. Şikayet ettiğim şeyi bana aynen sonuçmuş gibi söylüyorsunuz.
Hadi tamam bir sıkıntı oldu insanlık haliyle servisiniz benim sırf onun için işimden izin alıp 70 km geldiğim günkü kontrolü girmedi ve gerçekten de yapılacak bir şey yok diyelim ve hadi bunu hazmedelim...
1- Peki şikayet sürecinin olumsuz sonucunu bildirmek için arayan Toyota müşteri temsilcisinin söyleyeceklerini söyleyip hızlıca kapatmaya çalışma tavrından dolayı kınıyorum sizi.


2- Böyle durumlarda hatanın servis kaynaklı olduğu belliyken en azından kurumsallaşmış bir şirket gereği olarak tamam sistemsel bir şey yapılamıyorsa müşteri memnuniyeti ve gönül alma amacıyla en azından bir hediye bir, kampanya hadi maddiyatlı şeyleri geçtim düzgünce bir özür dilenebileceğini müşteri temsilcisine anlattım ve bugün bana bir SMS mesaj geldi: bana özel BP den yapacağım 1500 TL'lik yakıt alımına ek bilmem ne akaryakıt puanı hediye verecekmiş. (tabi canım ne güzel gönül almaymış bu. Ben 21 günde bir Elazığ'dan Çin e gidiş geliş yapıyorum ya zaten çok yaradı bu çok sağ olun) Dalga geçme addediyorum bunu.


3- Süreci hiç iyi yönetemedin Toyota. Geri dönüş de beklemiyorum. Paramızla suçsuz yere rezil olduk...

Efraim Efraim 1.981 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları