06 Kasım
#12915273

Toyota İlgisiz Tavır

2019 Eylül ayının başında eşimin Yaris model aracının uzaktan kumandalı anahtarını kaybettiğimiz için servise giderek kasko aracılığı ile yenisini almak istediğimizi belirttik. Ziraat Sigorta ile anlaşmalarının olmadığını ve bu parayı bizden tahsil edebileceklerini, kasko şirketinin ödemeyi bize yapacağını belirttiler. Fiyat olarak kafalarından ortalama bir fiyat verdiler ve verdikleri fiyat 1000 TL idi. Bayii olduğu için hiç sorgulamadan bu parayı kredi kartımızdan ödedik ve beklemeye başladık. Bize söyledikleri ortalama 20 gün sonra anahtarı teslim edecekleri idi ancak aradan 45-50 gün geçmesine rağmen kimse iletişime geçmedi.


Bunun üzerine servisi kendim aradım ve verdikleri cevap söz konusu anahtarın Japonya'daki fabrikadan genel merkeze gönderilmiş olduğunu ancak genel merkezin Turkiye'deki başka bir bayiye yanlışlıkla gönderildiğini söylediler. En kısa zamanda iletişime geçeceklerini belirttiler. Yaklaşık 1 hafta sonra anahtarın ellerinde olduğunu gidip alabileceğimi belirttiler. Gittiğimde kodu okutamadıklarını ve elimde kumandalı bir anahtar varsa eşleştirme yapabileceklerini aksi takdirde bu isi çarşıdaki bir anahtarcıda yaptıracaklarını ve bu işlemin de 200 TL ücreti olduğunu söyleyip bu parayı benden tahsil etmek istediler. Tepki gösterdiğimde 'patrona soralım' dediler ve birkaç dakika sonra patronun onay verdiğini, bu parayı benden tahsil etmeyeceklerini belirttiler ve bunu yaparken sanki bana iyilik yapıyorlarmış havası takındılar. Yedek anahtarı bana teslim edip belirttikleri anahtarcıya gitmemi, görevli arkadaşla orada buluşmamı söylediler. Buna da tamam dedik. Verdikleri kumandalı anahtara iliştirilmiş faturaya giz attığımda tutarın 934.77 TL olduğunu gördüm. Yani servis benden 65 TL civarı bir rakamı fazladan tahsil etmişti ve ben de sorgulamadan, sadece güvendiğim için bu parayı ödemiştim.


Bunun üzerine müşteri hizmetlerini arayarak şikayette bulundum, şikayetle ilgili geri dönüş yapacaklarını söylediler ama yine arayan olmadı. Ardından yine ben aradım ama şu anda hatırlayamadığım bana ait olmayan bir numaradan bahsettiler ve aradıklarında numaranın meşgul olduğunu belirttiler. Durumu yeniden izah ettiğimde dönüş yapacaklarını belirttiler ve az önce dönüş yaptılar. Alakasız bazı şeyler söyleyip, alttan bayilerini hakli çıkartacak şekilde konuştular ve gidin sorununuzu bayi ile görüşün dediler. Bu işin peşini bırakmayacağım!

Ökkeş Ökkeş 2.844 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları