19 Ağustos
#12428088

Toyota Efe Plaza'da Sorun Çözen Yok

Kaza sonrası önden hasarlı aracımı (yürür halde olan aracın motor kısmında bir hasar yok, ön kaputta eğiklik ve tamponda hasar) 5.1.19 tarihinde Toyota Plaza Efe servisine götürdüm. Sigorta şirketim aracılığıyla süreci hızlandırmama rağmen araç 2 hafta süreyle serviste kaldı. 19.1.19 'da aracımı teslim aldığımda ön kaputta yapılan boyamada ciddi sıkıntı olduğu, bölgesel kararmaların olduğunu tespit edince, ikinci kez kaputta işlem yapılması için servise çağrıldım. Kararmalar kısmi olarak azalsa da orijinal boya ile ciddi farklılık var.


İkinci bir boyama gerektiren işleme rağmen servis tarafından yapılan işleme tamam dedim. Ancak zamanla göze çarpan farklılıklar daha da belirginleşti. Dahası değişen ön tamponda yer alan “Toyota” logosunda zamanla paslanma ve kararma oluştu. Sigorta şirketi aracılığıyla alınan o kadar paraya rağmen yetkili bir Toyota servisinden aldığım hizmetten kesinlikle memnun kalmadım. Markaya olan güvenimden dolayı yetkili servisi tercih etmem sebebiyle ciddi anlamda pişmanlık yaşadım. Müşteri memnuniyeti adına Efe Plaza ile yapılan telefon konuşmaları sonrası bir geri dönüş yapılmadı.


Sonuç olarak, yapılan işlemin garantisi ve müşteri memnuniyeti kapsamında “Toyota Plaza Efe” dışında Ankara’da yer alan ** firması aracılığıyla yaşanan mağduriyetin (logodaki kararma ve paslanma ile kaput boyasındaki kararmalar) giderilmesini talep etmekteyim.

Arif Arif 1.354 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları