Toplam çözüm sayısı
..
Toshiba TV ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İlker'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
10 Destekçi
  1 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Toshiba TV Üretim Standartları Ve Tüketicinin Mağdur Edilmesi

27747görüntüleme
İlker
İlker 16 Şubat 14:42
Toshiba TV Üretim Standartları Ve Tüketicinin Mağdur Edilmesi
Toshiba TV Üretim Standartları Ve Tüketicinin Mağdur Edilmesi
Toshiba TV Üretim Standartları Ve Tüketicinin Mağdur Edilmesi
+3

A101 üzerinden 28.01.2021 tarihinde Vestel ® üretimi Toshiba 58ul3a63dt TV aldım. TV 3 yıl Vestel garantisinde... Ürün Vestel sevisi tarafından evime kadar getirildi ve kurulum sağlandı. 04.02.2021 Panel testinde yanık tespit ettim ve değişim talebinde bulundum. 

04.02.2021, 05.02.2021 Vestel Müşteri hizmetlerinden arandım ve aynı cihaz stoklarda olmadığı için 58 UL9500 serisi önerildi. Bu cihazla ilgili çok şikayet olması sebebiyle bu cihazı istemedim. Toshiba marka 58ul2063dt cihazı olduğunu yönetici onayı alıp dönüş yapacaklarını ilettiler. Daha sonra Yönetici onayı alındığına dair tarafıma dönüş yapıldı. Bu cihaza ilişkin hiçbir kullanıcı yorumu olmaması beni rahatsız etti fakat Vestel'in yaklaşımını beğendiğim için tamam dedim. Sonuçta ürünlerinin arkasında olduklarını bana hissettirdiler. 

Toshiba 58UL2063DT TV 11.02.2021 tarihinde Vestel servisi ® tarafından evine kadar getirildi. Buraya kadar her şey çok güzel... Fakat bundan sonra yaşadıklarım tam bir faciaya... Televizyonda ışık sızması, ekranda siyah lekeler Wi-Fi görmeme, Köşelerde bulutlanma gibi problemler söz konusu ve işin ilginç tarafı bu ayıpların Vestel standartlarında kabul edilerek değişim talebimin onaylanmaması, ürünlerin montaj kalitesi yerlerde müşteri hizmetleri çok iyi fakat maalesef üretim standartları çok kötü, işçilik sıfır, açıkçası Vestel biz ürünleri düzgün monte edemediğimiz için ekran açıklığı, ışık sızması gibi problemler üretim standartları dahilide diyor.

İleride Bu açıklıktan kaynaklı toz vb... Yabancı madde girişlerinde de görüntüde yaşayacağım bir problemde ise kullanıcı hatası diyeceklerini duyar gibiyim... Gerçekten yerli ve milli bir markanın bu şekilde dönüşler yaparak tüketiciyi mağdur etmesi, problemin kendilerinde değil de tüketicinin problemli olması, cihaz bu standartlar bu işimize geliyorsa deyip kenara çekilmesi gerçekten çok üzücü...

  • profile
  • profile
  • profile
10 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Cüneyt
Cüneyt02 Eylül 18:26
 

Vestel yaramaz bir markadır. Regal ürünler aldım daha 4 ay geçmeden arızalar başladı. Tövbe ettim. 58 " TV alayım diyordum ucuz diye ama vazgeçtim yazılanları okuyunca. Olan Toshiba ya oluyor. Aslında İngilizce olarak Toshiba ya yazmak istiyorum Vestel firmasının markaya leke kondurduğunu. Ben de eski Toshiba var taş gibi hala

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile