Toshiba TV Patlaması Servis Sorumsuzluğu

Yasin Yasin20 Mayıs 01:38

9 ay önce A101'den aldığım Toshiba marka 43LL3A63DT LCD model televizyonu, Ayvalık'ta ki evime 3 ay sonra geldiğimde kendi kendine ekranın dışa doğru kavis yaparak panelinin kırıldığını gördüm. Bu süreçte elektriğe bağlı olmayan ve hiçbir darbe almayan TV açılma düğmesinin olduğu kısımdan ekran dış kısma doğru kavis yapmış vaziyette bulunmaktadır. Sorumsuzluk tam burada başlıyor. 3 yıllık garantisi devam eden toplasanız 10 kere kullanılmış TV garanti kapsamınına girmiyor. 

Öncelikle Vestel iletişim hattına sorunu anlattım ve Ayvalık Vestel Yetkili servisine yönlendirildi. Bir hafta sonraya randevu verdiler. Randevu günü sabah TV fotoğraflarını WhatsApp üzerinden istediler yetkili servis sahibi arkadaş Fotoğraflara baktıktan 3 dakika sonra mesaj yazdı. Panelin çerçeve kısmı darbe almış garanti kapsamında değildir. Ben itiraz ettim hiçbir şekilde TV üst kısmında çerçevesinde çizik dahil yok nasıl darbe kaynaklı olduğunu sordum. Panel kırıklarının hepsi darbe kaynaklıdır biz bunu hiçbir şekilde garanti kapsamına almıyoruz servis ücretimiz de 60 Tl geldiğimizde bundan farklı bir şey söylemeyeceğiz. Ben nasıl anladınız TV kontrol etmeden diye sordum. Ben böyle çok TV gördüm diyerek hikaye anlattı. Bir de beni yalancı konumuna düşürdü.

Vestel iletişim aradığımda, benzer söylemler, sorunu çözücü hiçbir şey yapılmayarak mağdur edildim. Ben Şikayetvar ve bunun gibi sosyal mecraların çok güçlü olduğunu biliyorum. Bende yasal hakkımı kullanarak Tüketici Hakem Heyetine şikayet edeceğim ve sonuçlanınca belgeleri buradan paylaşacağım. TV fotoğraflarını paylaşıyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler