06 Ağustos 2019
#12394602

Tonguç Mağaza Mağduriyeti

Tonguç Mağaza'dan 29.07.2019 tarihinde YGS'ye hazırlanan yeğenim için Kota yayınları sayısal sözel setini 230 liraya kredi kartı ile satın aldım. Ürün 1 hafta gelmeyince aradım. İlk önce sipariş numarası istediler söylediğimde böyle bir sipariş numarası vermiyoruz dediler, ben ürünü aldığımı ve hesaba para aktardığımı iddia edince hesabımızda paranız görünmüyor ödeme yapıldığına dair banka dekontu ekran görüntüsü atın dediler. Mail adresine yapılan işlem listesinden ekran görüntüsü alıp attım.


Daha sonra tekrar aradım bankanızda sorun çıkmış bize geçmemiş paranız bankaya gidip ödeme itirazı yapmanız gerekiyor dedi. Ben ödemeye niye itiraz edeyim ben bu kitapları istiyorum köye gideceğim giderken yeğenime bunu götüreceğim yenisini almak için vaktim yok dediğimde siz bankaya gidin ödeme itirazında bulunun olay düzelecek dediler. Bankaya gidip müşteri temsilcimle görüştüğümde bu durum için ödeme itirazının gerekli olmadığını bu konunun bankayla ilgisinin olmadığını belirtti. Ben de tekrar mağdur olmamak için bankadayken Tonguç Mağaza'yı aradım. Telefona çıkan beyefendi sizinle başka bir arkadaş ilgilenecek tekrar arayın dedi. Bankada olduğumu müşteri temsilcisinin sorunu düzeltmek için bilgi almak istediğini tekrar bunun için vaktim olmadığını belirtince gönülsüz de olsa yardımcı olmaya ikna oldu.


Konuyu tekrar anlattım konuyu anlayınca sadece özür dileriz siz alışveriş yaptığınız sırada sistemimizde sıkıntı olmuş paranız 5-7 gün içinde iade olacak dedi. Ben para iadesi değil ürün talep ettiğimi tekrar ürün almak için zamanımın olmadığını ürünü köye yeğenime hediye için aldığımı belirtince ürünü yollamayacaklarını 5-7 gün içinde ancak parayı iade edebileceklerini söylediler. Bu nasıl zihniyet bu nasıl kalitesizliktir anlamış değilim. Yıllardır internetten alışveriş yaparım ödeme yapıldığı sırada arızalanan site ilk defa duydum, mağduriyetin giderilmesi adına yapılan hiçbir şey yok. 06.082019 hala para iadesi yok... İnsanlarla dalga geçildiğini düşünüyorum.

Hatice Hatice 609 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hatice09 Ağustos 2019

    08.08.2019 tarihinde yetkili tarafından arandım, konu ile ilgili özür diledi. Tabii ki bu yeğenimin ve bizim mağduriyetimizi önlemedi. Ama en azından buradaki şikayeti kaile alıp aramaları duruma ilgi göstermeleri güzel ama dediğim gibi mağduriyet durumunu çözen bir durum değil.

  • Tonguç Mağaza Temsilcisi08 Ağustos 2019

    Değerli müşterimizle iletişime geçilerek detaylı bilgi aktarılmıştır. Sorularınız ve talepleriniz için 0 212 963 45 15 veya [email protected] adreslerimizden ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler