29 Nisan 2013

TOBB-ETÜ Hastanesi Acil Muayeneden Ücret Aldı!

27 Nisan 2013 günü çocuğumuz yere düşerken başını duvara çarptı başında yumurta büyüklüğünde şişlik oluştu ve biz de en yakın hastane olan TOBB-ETÜ Hastanesi Acil Servisine başvurduk. Acil de görevli doktorun muayenesi sonrasında bizden muayene katılım ücreti alındı. Nedenini sorunca doktorun durumu acil olarak değerlendirmediği bize söylendi.

Kafaya alınan bir darbe ve oluşan şişliğin neden acil bir durum olmadığını ve yetkili makamların acil muayene ve tedavilerin ücretsiz olduğunu söylemesine rağmen tarafımızdan ücret alınmasını anlayamadık.

Nurhan 2.037 Okunma

Cevaplar

  • TOBB-ETÜ Hastanesi Temsilcisi03 Mayıs 2013

    İlgili Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri, Başbakanlık Genelgeleri ve Sağlık Uygulama Tebliği uyarınca hastalarımıza triaj (öncelik ve aciliye tsınıflandırması) yapılmaktadır.Triaj sonrası hastalar belirlenen koda göre yeşil,sarı ve kırmızıolarakayrılmaktadır. Hastanız başının arkasını duvara çarpma nedeniyle Acil Servisimizde Acil Tıp Uzmanı tarafından muayene edilmiş; bilinç kaybı olmaması, amnezi olmaması ve nörolojik muayenesinin normal olması sebebiyle triaj kodu yeşil olarak belirlenmiştir.Sağlık Uygulama Tebliği uyarınca SGK nın alınmasını şart koştuğu yeşil alan fark ücreti bulunmaktadır ve 6,34 TL dir. Bu uygulama herhangi bir hastanede de aynı şekilde yapılmakta ve hastalar sınıflandırılmaktadır. Bu ücretlerde SGK anlaşması olsun olmasıntümhastaneAcilservislerindeaynıdır. Bu vesile ile tekrar geçmiş olsun.

  • Nurhan 29 Nisan 2013

    Yapılan açıklamada hastane uygulamasının doğru olduğunu savunmaktadır. Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 27/01/2012 tarihli ve 2012/10 sayılı Genelgede Acil Serviste Katılım Payı Alınmayacak Durumlar kapsamında "Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları" yer almakta olup, çocuğumuzun kafasındaki travma nedeniyle acile başvurduğumuz dikkate alındığında hastanenin yanlış bir uygulama yaptığı sonucuna varılmaktadır, konuyu yetkili mercinin değerlendirmesi belkide en doğrusu olacaktır.

  • TOBB-ETÜ Hastanesi Temsilcisi29 Nisan 2013

    Hastamızın yapmış olduğu geri bildirimi ile ilgili hastamıza açıklama yapıldı. Sağlıklı günler diler, saygılarımızı sunarız.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön