06 Şubat 2014

Tivibu Bağlantım Yapılmıyor

Geçtiğimiz 27 Ocak tarihinde Tivibu için Afyon TTNET noktasından başvuru yaptım. Şikayetçi olduğum konuya gelirsek bağlantı için aranacağımı ve randevu ile eve bağlantıya gelineceği söylendi. Evde olmadığım için ve iş yerinde cep telefonu kullanmadığım için eşimin ve bağlantı yapılacak olan evimin telefon no'sunu verdim.

Sıkıntı şudur ki evi arayıp ismimi verip evde olmadığım öğrenilince eşime açıklama yapmadan 2 defa olmak üzere kapatılmıştır. Müşteri hizmetlerini arayan eşime verilen cevapsa hat sahibi olmadan açıklama yapılamayacağı söyleniliyor. Gizlilik için yapılan bu çalışma keşke hizmetin gecikmesinin sebebi araştırılsa daha memnun olurdum.

Osman 54 Okunma

Cevaplar

  • Türk Telekom Temsilcisi10 Şubat 2014

    Müşterimizin ilgili yazısı üzerine Şükriye Hanım ile görüşülmüş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

  • Türk Telekom Temsilcisi06 Şubat 2014

    Müşterimizin şikâyeti tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. TTNET A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 444 0 375 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla TTNET A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön