Ticaret Bakanlığı ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ticaret Bakanlığı İnstagram'da Çekiliş Diye Yanıltıyorlar

9.849
Mustafa
Mustafa 28 Ocak 17:31

Instagram çekilişleri konusunda yeterli bilgiye sahip olan bir birey olarak bir şikayette bulunmak istiyorum. Yapılan çekilişlerde para istemek, yani çekilişi kazanan kişiden para istemek bir kere kanunen suçtur. Çekiliş dediğiniz olay, çekilişi kazanan kişiye ürünü ve ya her neyse konu içeriği, ona hediye etmektir. Gümrük adını vererek gümrük tekno adını vererek, bana mesaj atan bir Instagram ® sayfası 270 TL civarında bir para talebinde bulunup IBAN gönderdiler. Benim meslek hayatım televizyon sektöründe. Kendim 10 tane fazla mesleğe sahibim.

Bunlardan biride sosyal medya üzerine ve sosyal medya konusunda her türlü bilgiye sahibim. Takipçi satın almış bir hesap olduğu ortada. Vergi levhası bana pek güvenilir gelmedi. Bir kere çekilişi katılan kişinin ismi verilir. Bu kişi kazandı, gönderiyoruz gibi. Kendilerine sesli mesaj attım. Israrcı olurlarsa gerekli yerlere şikayette bulunacağımı söyledim. Otomatik mesaj ayarlayıp biz gümrük danışmanıyız diyorlar. Dediğim gibi çekilişte para istenmez. Ancak istenmesi için belli sayıda alışveriş yapın, bu ürünü kazanın ve ya çekilişlere katılan sponsorlardan ücret istenir.

Ama kazanan bir kişiye mesaj atıp da para istenmesi kesinlikle bir suçtur. 100 binden fazla takipçisi var. Bir kere bu kadar takipçiye sahip olup 200 beğeniye sahip olması zaten tamamen güvensizlik yaratan bir hesap türü. Bu da takipçi satın aldığına dair kanıttır. Takipçi satın almak zaten başarısızlığın temel taşıdır. Yani o kadar takipçiye sahip olup en azından 50.000 beğeniye sahip olması gerek. 10.000 beğeniyi geçerse gene bir güven yaratabilir. Ama 200 beğeni kesinlikle doğru değil. Para konusunda ısrarcı olurlarsa adliyeye kadar konu uzayacak.

Benzer Şikayetler

profile
67
25 Nisan

Ticaret Bakanlığı Kolayla İyi Bir Eşya Getirmek Maalesef Hayal Oluyor

2 hoparlör siparişim oldu Almanya' dan. Toplam tutarı 940 euro+60 euro kargo Türkiye gümrüğüne geldi bir süre sonra 2 şer gün ara ile 2 belge geldi evime. Belgede ürünlerinizi alın yoksa 20 güne kadar geri gider yazıyordu. Almaya gittiğimde ise bir dünya sorun çıkardılar öncelikle 150 euroyu geçti o...

profile
149
15 Nisan

İstanbul Gümrüğü Artık Bütün Paketlere El Koyuyor

İstanbul gümrüğünde saçma sapan bahanelerle paketlerime el konuldu. (ticari alım aşımı bahanesiyle. Halbuki daha önce de aynı miktarlarda almıştım. İthalatı engellemek için mi yoksa çalışanların mı iş güzarlığı bilemedim. Şikayet hattını aradığımda bana gümrük kurallarını anlattılar aşmamışım. Eğer ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

4 Yorum

Ceyhun
Ceyhun
 

Dava açma durumu olmaz dime bizi mağdur ettiniz diye

Mustafa
Mustafa
 

Olmaz herhalde

Ceyhun
Ceyhun
 

Bir sonuç alabildiniz mi bana gelen mesajı cevaplamadım ücrette göndermedim sıkıntı olmaz herhalde

Mustafa
Mustafa
 

Sonuç alamadım para göndermediğiniz sürece sıkıntı yok