Deprem destek listelerine hızlı erişin!
Ticaret Bakanlığı ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ticaret Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Telefon İçin Gümrük Vergisi Alınması!

1.555
Aydan
Aydan 28 Aralık 2022 22:32

Bakanlar kurulu kararı uyarınca kişisel eşya muafiyeti kapsamında, yurt dışından ülkeye giren yolcuların 3 takvim yılında ülkeye 1 telefonu vergi muafiyeti olmadan getirme hakkı olduğu yazılıyor. Buna rağmen ilk defa 24/12/2022 tarihinde Almanya'dan dönerken telefon getirdiğimde Adnan Menderes İzmir hava limanında benden telefon için gümrük vergisi 392 TL alındı. Genelgeyi sonradan okuduğumuz için orada herhangi bir yorumda bulunmayıp benden alınmaması gereken gümrük vergisini yatırdığımdan dolayı mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

Aydan
Aydan02 Ocak 17:35

Ekte konuyla ilgili, gümrük memurlarının bana verdiği belgeleri gönderiyorum. Bu işlemler yapılırken yanımda Türk parası olmadığı için gümrük memurları bana ATM den para çekip ödemeyi nakit olarak yapmam gerektiğini söylediler. ATM den para çekme bedeli olarak 20,98 TL Nakit avans ücreti ödedim. Bununda ekran görüntüsünü ekledim.

Benzer Şikayetler

profile
78
01 Aralık 2022

Ticaret Bakanlığı Gümrükten Ürünüm İade Edilmiş

EV028103022CN bana yurt dışından gönderilen 4 telefon kılıfı 3 günde gümrüğe ulaşılıyor ancak baktığımda gümrükten geri iade ediliyor bütün ödemeleri gümrük vergisi dahil ödenmiş nasıl bir ülkede yaşıyoruz başka hiçbir ülkede bu saçmalık yok zaten didik didik arıyorsunuz ne olduğu belli neye dayanar...

Ticaret Bakanlığı Gümrükten Ürünüm İade Edilmiş
Ticaret Bakanlığı Gümrükten Ürünüm İade Edilmiş
Ticaret Bakanlığı Gümrükten Ürünüm İade Edilmiş
profile
3.194
26 Nisan 2022

Ticaret Bakanlığı Kayseri Havaalanı Gümrük Vergisi

Ben yurt dışından arkadaşımla eşime 1 adet telefon gönderdim Kayseri havaalanında el konmuş ve geri alabilmeniz için 6000 bin lira gümrük vergisi istemiş. Telefonun kendi fiyatı 7000 bin lira ben telefonumu almak istiyorum ama biraz insaf diyorum.

  • profile
1 Destekçi
profile
426
6 gün önce

Ticaret Bakanlığı Gerçekçi Olmayan Gerekçe İle Gümrükte Bekletilen Gönderi

15,02,2023 tarihinde Çin'den 105$ karşılığında 250 adet saat motoru ve akrep yelkovan seti aldım, satıcı gönderiyi UPS Türkiye ile gönderdi, ben evden vergi muafiyeti ile el yapımı saat üretip satıyorum, fakat aldığım saat motorlarını gümrükte UPS el koydu, defalarca kendilerinin anlaşmalı müşavirli...

  • profile
1 Destekçi
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Kübra
Kübra
 

Sorununuz çözüldü mü acaba bende 6 aralıkta Esenboğa havalimanında 392 TL ödedim 20 euro denildi. Hem de dekontu da elimden aldılar şimdi bir şey de ispat edemem.