16 Ağustos
#12427977

THY'nin Kırık Raporuna İade Yapmaması!

Kardeşim ve kuzenlerim THY'den Ukrayna bileti almıştı. Kardeşim geçen hafta 03/082019 cumartesi günü sağ ayağını kırdı ve doktor raporunda uçağa binmesinde sakınca vardır ibaresi bulunmasına rağmen THY bize olumsuz dönüş yaptı. Ayrıca raporda tıp terimleri ile kırk olduğu yazılı ve THY personeli raporda sadece ağrı kısmını dikkate alıp bu sebepten iade yapılamaz dedi. Doktorumuzdan rapora Türkçe olarak 'kırık ' yazmasını istedik. Raporu tekrar THY'ye sunduk.


Ne hikmetse tüm hafta boyunca attığım geri bildirimlere ertesi gün sabah erken saatte cevap alabiliyorken, açık açık 'birden fazla kırık vardır' yazılı rapora kimse dönüş yapmadı. 10/08/2019 18:45te uçağı vardı. Tüm gün THY ile görüşmemize rağmen sadece işlemin aciliyetini bildiriyoruz yanıtını aldık. Uçağın kalkmasına 1 saat kala bize geçmiş olsun yazıp yine olumsuz dönüş yapıldı.
3 defa biletin iadesi için geri bildirimde bulundum. Biraz önce bana yine olumsuz dönüş yapıldı. Olumsuz olmasının sebebi ise 'rapor içeriğinde ayak bileğinin kırık olduğuna dair bir ibare tespit edilemedi' oldu.


Bu mail üzerine yine THY'yi aradım ve telefonda görüştüğüm kişi bana raporun okunamadığını iletti. Okunamayan bir raporda kırık olduğunu nasıl tespit ettiler? Neden 1 hafta boyunca yaptığım görüşmelerde bana raporun okunamadığı bilgisi verilmedi? Bu nasıl bir çalışma ahlakı? Ne biçim bir firma oldunuz! Okuyamadığınız raporda birden fazla kırık olduğu belirtilmiş ve doktor bu yazının altını görebilesiniz diye çizmiştir!


Devlet hastanesinden alınan kırık raporu, acilde çekilen röntgenler kardeşimin ayağının 5 hafta boyunca alçıda kalacak olması, doktorun uçağa binmesinde sakınca vardır yazısı bunların hiçbiri THY için bir şey ifade etmiyor.
Böyle bir fiyasko yok!

Talin Talin 1.032 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları