sta-1-hoverYetersiz Çözüm

THY'nin Corona Aldatmacılığı ve Balık İstifi Yolcu Taşıması

Osman Osman10 Ağustos 14:33

İstanbul'dan Ankara'ya gidiş-dönüş olarak aldığım uçak biletinin (TMH2MU PNR kodlu) ; koltuk seçiminde, eşim ile beraber oturmak isterken THY bu seçime sistem üzerinden izin vermedi. Corona'dan dolayı bir koltuk boşluk bırakıldığını düşünürken, üstelik defalarca dönüş uçağında değişiklik olduğunda müşteri temsilcisi ile koltuk seçimi yaptığım halde, uçağa bindiğimizde bizi ayrı oturtup bir başka kişiyi aramıza almışlar. Tüm uçak bu şekilde doluydu. İnsanlara devamlı anons ile sosyal mesafe uyarısı yapılırken dip dibe oturtulduk.

Üstelik Corona bahanesiyle ikram bile yapılmadı ve bilet pahalıydı. TK-4146443 referans numarasıyla geri bildirimde bulundum ve sadece genel kopyala yapıştır bir cevap ile TK-4146443 #S1-9842571# Geri Bildiriminiz Hk. Başlığı ile yok Corona'ya karşı havamız filtremiz böyle, önlemlerimiz şöyle diye cevap verdiler. Bilet ücretinin pahalılığı, sosyal mesafe olmaması, internet sitesinde orta koltukların alınamaması ve ikram olmamasından bahsetmediler. 

Böyle bir dönemde üç kuruş para İçin milleti sıkış tıkış götürmek nasıl bir kafa yapısının örneğidir. Artık benim gözümde basit bir firmadır. Herkes paranın peşinde kimse hizmeti umursamıyor.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler