sta-1-hoverYetersiz Çözüm

THY'de Kayıp Bagaj Süresince Acil Harcamalar Ödenmedi!

Cem Cem9 ay önce

8 Mart 2019 tarihinde İstanbul yeni havalimanından Kıbrıs Ercan havalimanına yaptığım seyahatte yaşadığım aksaklık şu şekildedir; kontuardaki personelin yanlış işlem ve yönlendirmesinden dolayı havaalanında aksaklık yaşayıp üzerine bagajım yanlış ülkeye gönderilmiştir. Kıbrıs Ercan Havalimanı’na vardığım da valizimin kayıp olduğu bilgisini aldım. Ercan havalimanında işlemler oldukça yavaş ve bilgisiz ilerliyordu. 2 saate yakın beklemenin ardından raporumu aldım ve oradan çıkmadan yırtık pırtık bir kolinin içerisinden bir çanta almamı söylediler çantanın içerisinde iki beden büyük don atletle beraber tarak ve dış fırçası gibi eşyalar vardı. Tarafıma acil ihtiyaçlarımla ilgili ne yapmam gerektiği ve Türk Hava Yolları'ndan bilgi almam gerektiği ile ilgili bir bilgi verilmedi.

Kredi kartlarım ve tüm kişisel eşyalarım bagajımdaydı. Cebimdeki nakitle yolda bazı acil medikal ve zorunlu kişisel harcamalar yaptım. Tüm kişisel eşyalarım ve giyeceğim eşyalar valizimdeydi, gecenin o saati Kıbrıs gibi bir yerde cebimdeki nakitle bu eşyaları satın aldım. Ercan Havalimanı kayıp bagaj biriminde kimse bana bu harcamalarla ilgili bir belge veya fiş fatura almam gerektiğini söylemedi. Daha önce hiç böyle bir durum başıma gelmedi için prosedürün nasıl işlediği hakkında bir bilgim yoktu. Bagaj aksaklıklarından dosyayı oluştururken; Yüklenecek evraklar arasında şu yazıyordu; yapılan acil harcamaların listesi, mevcut ise fatura veya kredi kartı slipleri. Buradaki mevcut ise ibaresini siz belirtmişsiniz. Bu konuyla ilgili kalıp bir mail, geri aramalarıma rağmen aynı şekilde iki üç defa geri yollandı. Ayrıca hasarlı bagajım ile ilgili yazdığınız mail de bagajımın hasarının kullanıma engel teşkil etmediğini belirtmişsiniz. Bir hasar olduğunu kabul ediyorsunuz peki ya niçin bu hasarı onarmak, sorunu gidermek yerine örtbas etmeyi tercih ediyorsunuz?

Havaalanında kamera kayıtları da olan valizime Taktığım kilidin kırılmış olmasına ve fermuarların koparılmış olmasına rağmen bunu nasıl görmezden gelip hiçbir şey yokmuş gibi davranabiliyorsunuz. Dünyada büyük bir marka olup yolcusuna sanki düşük bütçeli bir hava yoluymuş gibi ilgisiz davranan THY'nin bu sürecini kınıyorum. Tarafıma belge olmadığı için acil harcamalarım ödenmedi. Tutumları ve yaşanan bu süreç gerçekten hayal kırıklı ve üzücü. THY eski imajını kaybediyor.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler