03 Ocak 2019
#11393348

THY'da Bilet İptali

Dublin - İstanbul arası gidiş dt3qzhd PNR numaralı uçuşumda problem yaşadım. Gidiş uçuşunu kişisel sebeplerden kaçıracağım kesinleştiğinde (uçuştan 1 gün önce) internet sitesinden ve mobil uygulamadan sadece gidiş uçuşunu iptal etmeye çalıştım, fakat iki durumda da son onay sayfasında sorun yaşadım. Çağrı merkezini aradığımda mesai saatleri dışında olduğuna dair bir mesaj çıktı. Mecburen başka bir şirketten son anda bilet almak zorunda kaldım. Dönüş uçuşumun durumu hakkında bir endişe duymadım.


3 Ocak'taki dönüş uçuşum için check-in yapmaya çalıştığımda, gidiş uçağına binmediğim için biletimin otomatik olarak iptal edildiğini ve aynı uçuşta yer bulmak için oldukça fazla bir ceza ödemem gerektiğini öğrendim.


Böyle bir uygulamadan haberim yoktu, bahsettiğim herkes en az benim kadar şaşırdı. Başka havayollarında benzer uygulamalar var mı bilmiyorum ama araştıracağım. Parasını aylar öncesinden ödediğim bir uçuşun ilk uçuşu kaçırmam nedeniyle iptal edilmesi gerçekten mantıksız geliyor.


Kabul etmekte zorlandığım başka bir nokta, normal şartlar altında her türlü gelişme için bilgilendirme maili ya da mesajı gönderen THY, uçuşum iptal olduğu halde beni bilgilendirmek için en ufak bir teşebbüste bulunmadı. Böyle bir durumda bir mail ya da SMS göndermek çok zor bir şey olmasa gerek. Beni bir sürü gereksiz masraf ve stresten kurtarmış olurdu.


Yıllardır Türk Hava Yolları'nı gerek iş gerek kişisel seyahatlerim için tercih ediyorum. Böyle saçma bir tutumu (özellikle bilgilendirme kısmı) düşük ücretli havayolu şirketlerinden görsem şaşırmazdım ama bu durum alıştığım THY standardına uymuyor.

Hülya Hülya 6.417 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları