Thy Yolcu Haklarında Belirtilen Maddelere Aykırı Muamele

Eda Eda06 Ekim 13:27

Bugün için saat 16:30'da İstanbul'dan yurt dışına bir uçuşum vardı. Ani bir isim çıktığı için saat sabah 7'den beri biletimin ücretini iade etmeseler de biletimi açık bilet olarak değiştirmeleri için THY müşteri hizmetlerini aradım. Bileti internet üzerinden yabancı bir seyahat acentesi üzerinden aldığım için onların çözemeyeceklerini, acenteyle iletişime geçmem gerektiği söylendi. Bunu da yaptım ve karşılıklı olarak defalarca her biri bir diğerine yönlendirdi ve ben şu anda geç kalmadığım ve 24 saat önce olmasa da vaktinden yaklaşık 10 saat önce belirterek en azından iptal etmiyorlarsa da açık bilet olarak değiştirilmesini rica ettiğim THY yetkilileri tarafından "biz bir şey yapamayız, aldığınız acenteye başvurun" diyerek yine baştan savıldım. 

Yolcu haklarını dinlediğimde ister acenteden ister müşteri hizmetlerinden biletin iade/dönüşüm lemlerinin yapılabileceği ve böyle bir hakka sahip olduğum söyleniyor! Ama THY böyle bir dönemde, Covid gibi insanların hayatlarını derinden etkileyen ve bin türlü belirsizlik eklediği bir dönemde "Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ve dünyanın en iyi havayolları şirketlerinden biri" olduğunu gururla duyuran THY, ne yazık ki 250 euro ücret ödeyen bir müşterisine "kusura bakmayın, ben müşterimin ve haklarının arkasında değilim" diyor. 

Ben bu uçuşu kaçırsaydım böyle düşünmezdim ama benden uçmadığım bir uçuşun az buz sayılmaz parasını gönül rahatlığıyla alıp, beni çözümsüz ve çaresiz bıraktıkları için hakkımı ne yazık ki helal edemiyorum! Bu sorunu ilk yaşayanın ben olduğumu sanmıyorum ve bence THY gerçekten işini düzgün yapan ve müşterisini ciddiye alan, önemseyen bir firma olsaydı şimdiye kadar çoktan bu ve bunun gibi sorunların yaşandığını göz önünde bulundurup müşterisinin haklarının arkasında durmak için gereken neyse onu yapardı! Artık THY'ye de ne yazık ki güvenmiyorum! Aldığınız para içinize siner umarım!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Eda 08 Ekim 10:53

Bu da bugün gelen ileti... Takdirlerinize bırakıyorum!

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Eda 07 Ekim 17:54

Bunlar da aldığım iletiler; yayınlansın lütfen...

np_image10 Ekli Görsel Var
profile-icon Eda 07 Ekim 17:52

Sağ olsunlar dalga da geçiyorlar... Uçuşundan 10 saat önce bildirimini yaptığım şey için en son gelen iletide "ucusa katilmadiginiz" derken bir öncesinde "... Bilet no.lu uçuşunuz 1 yıl boyunca..." diyor. Bileti açığa mi aldılar, hala 10 saat önce haberini verip hakkımı aradığım bilete hiçbir sebep ileri göstermeden zamaminda binmediğimi mi söylüyorlar. Ben böyle bir rezillik görmedim! Cidden utanıyorum sizden!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler