THY Rötar Hakkında Bilgi Veren Yok!

Anıl Anıl1 yıl önce

Tk1534 Dusselorf-İstanbul SAW; 05.07.18 Kalkış 13.15

Şikayetim yukarıda belirttiğim uçuş ile ilişkin. Bagajımı kontuara teslim ederken uçuşumda rötar olacağına dair yer hostesi tarafından bilgi paylaşıldı ve ekranları takip etmem önerildi. Uçağın kalkışına kadar hiçbir ekrana rötar yansıtılmadı. Aksine planlanmış saatte uçak kalkacakmış gibi yolcular bekleme salonuna yönlendirildi. Yaklaşık uçuşa bir saat kala ben de diğer yolcular gibi bekleme salonuna geçtim. Yine ekranlarda bir güncelleme yoktu. Planlanmış uçuş saatinin geçmesine rağmen yine ekranlarda bir değişiklik olmadı.

THY'nin bekleme salonundaki yer hostesine ne kadar daha beklemem gerektiğini sorduğumda 'ben bilmiyorum uçak gelince kalkacağız yönünde' bir cevap ile karşılaştım. Yaklaşık bir buçuk saat uçuşumun akıbeti ile ilişkin bir bilgi alamadan bekledikten sonra çağrı merkezini arayıp rötarın kaç dakika olduğunun baştan aslında belli olduğunu öğrendim. Kısa süre sonra uçağa boarding başladı. Uçakta yaklaşık tekrar 1 saat bekledikten sonra rötar ile ilgili hiçbir personel yorumu olmadan (Pilot dahil) uçuk gerçekleştirildi.

Hem salonda hem de uçakta beklerken uçuş ile alakalı hiçbir yararlı bilgi alamadım. Hava yolu şirketi hiçbir ikramda bulunmadı. Salonda beklerken ilaçlarımı dahi alamadım zira yanımda su yoktu ve uçağın ne zaman kalkacağını bilmediğim için salonu terk edemedim. Aynı sebepten dolayı öğle yemeği yiyemedim (aslında uçuş süresince yemeği düşünüyordum). Ücretimin iadesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler