THY Ödeme İadesi

Salim Salim29 Mart 12:39

Türk Hava Yolları'ndan almış olduğum bilet 30 Mart Pazartesi günü gerçekleşecek olan uçuşa aitti. Cumartesi sabahı THY'nin panik açıklamaları sonrası olayları da anlayamayarak bileti pazar gününe değiştirdim. O an itibarı ile hatalı anlamışız, Pazar uçuşları da iptal olacakmış. Velhasıl, THY iptal edeceğini açıklamış olduğu uçuşların biletlerini son dakika bileti olarak iki katı fiyattan hala satmaktaydı!

Dolayısıyla bilet değişikliğimin fiyat farkı oldu ve bunu da, çalıştığım Şırnak silopide kalmamak ve İstanbul'a ailemin yanına dönebilmek için ödedim. Uçuşlar iptal olunca THY çağrı merkezini aradım ve şimdi bana ödediğim ek fiyatı iade etmeyeceklerini söylüyorlar. Bu şikayeti buraya benzer durumdaki arkadaşlarla iletişime geçebilmek için yazıyorum. Çokça olduğundan eminim. Adli süreçleri beraber işletelim diyorum. Teker teker mahkeme ile uğraşmaktansa bir tek dava açılır. Ülkenin kriz, panik ve felaket ortamından nemalanarak, sadece kredi kartından çektiği ücretleri, uçuşları kendisi iptal ederken iade etmeyen bu artık ülkenin düşmanı haline gelmiş, firmaya dava açmak milli bir dava açmaktır. Zira herhangi bir hizmet vermeden 229 TL'mi alan firma.

Bu akıl almaz uygulamanın Koronavirüs krizi ile örtüşmesi de manalıdır. İnsanları açıklamaları ile paniğe sevk eden THY, her nasılsa iptal edeceğini açıklamış olduğu uçuşların biletlerini iki katı fiyattan satmaya devam ederek, panik halindeki insanların parasını bu şekilde alıkoymaya çalışmıştır!

Öğretmen olarak görev yaptığım Silopi'de yaşadığım bu olay karşısında aynı zamanda resmi kanalları ve devleti de THY ile ilgili olarak gereğinin yapılması için göreve çağırıyorum. Kredi kartından dün çektiği parayı bugün uçuş iptal edip iade etmeyeceğini söyleyen bu firmanın tutumu akıl almaz ve kabul edilemezdir.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Salim 02 Nisan 12:03

THY isimli havayolu şirketinin çağrı merkezi yolu ile bilet için ödediğim ücreti ancak kısmen geri vereceğini ifade etmesi üzerinden 3 gün geçmiştir. Sivil havacılık genel müdürlüğünün resmi gazetede 28131 sayı ile 3 aralık 2011 tarihinde yayımlanan havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına ilişkin yönetmeliğinin 9. Maddesinin a bendine net muhalefet oluşturan bildirimlerinin sonrasında aynı yönetmelikte tanınan geri ödeme suresine 4 gün kalmıştır. Firma kurallarını ONE sürerek Turkiye Cumhuriyeti kanun ve yönetmeliklerini görmezden gelen firma halen parayı iade etmediği gibi bir cevap bile vermemiştir. Bu konunun mahkemeye intika edeceği aşikardır . Umarım mahkemede hakime de firma kurallarını anlatırlar. Olayın özeti sudur: uçuşunuz iptal oldu ama paranızı geri veremiyoruz Çünkü firma kuralları böyle. Bizim cevabımız: veremediğiniz 230 lirayı yanına 50bin tl tazminat ekleyip alırız. Zira Turkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler