03 Ocak
Yorum Yap
#11393233

THY Müşteri Memnuniyetsizliği!

Yaklaşık üç ay boyunca, altyapı çalışmalarını sebep göstererek ben de dahil bir çok müşterinize hizmet vermekten çok, külfet oldunuz. Yaptığım uçuşların mil hesabıma işletilmesi işlemini bile, her uçuşumdan sonra sizleri arayarak dakikalarca süren konuşmalar sonrasında işlettirebildim.


Ayrıcalık olarak sunduğunuz Elite Plus üyeliğimin bana verdiği upgrade hakkımı kullanmak için işlem yaptırmak istediğimde hesabımdan upgrade hakkım çekildi lakin biletim bir üst sınıfa aktarılmadığı gibi bunu düzeltebilmek için saatlerce telefonda çağrı merkezinizle görüşmek zorunda kaldım. Son olarak da statü mili satın almak için internet sitenizden, hesabım bölümünden mil satın almak istedim.


İşlemi gerçekleştiremedim. Çağrı merkezinizi aradım, banka bilgilerimi girdikten sonra arkadaşınız mil satın alma işleminin sistemsel hatadan dolayı reddedildiğini iletti lakin hesabımdan mil karşılığı ödenecek olan tutar çekilmişti. Aralık 2018 sonuna kadar Elite Plus üyeliğimi devam ettirebilmem için gerekli olan statü milleri sisteminizdeki aksaklıklarınızdan ötürü tamamlayamadım.


Görüşmelerim sonucunda mağduriyetimin giderilmesi hususunda hiçbir çalışanınız konu ile ilgili net bilgi verememekle beraber, kendilerine de sizler tarafından bir bilginin verilmediğini söylüyorlar. Sorunun çözülmesi adına çağrı merkezindeki arkadaşlarınız her arayışımda çok çok acil kodu ile bildirim yaptılar her konuşmamda, gün içinde mutlaka aranacaksınız sözü verilmesine rağmen ve 2 defa geri bildirim göndermeme rağmen hala tarafıma bir dönüş yapılmadı.


Şu anda alenen parama el koymuş olup hiçbir şekilde bana bir dönüş yapmıyorsunuz. Dünya markası olmak üzere çıktığınız bu yolda, yenilikçi olmak adına yaptığınız sistem yenilemesi adı altında ki muhteşem çalışmalarınız, sizi olduğunuz noktadan daha alt bir seviyeye getirmekle kalmayıp; müşterilerinizin gözünde de sizin adınıza büyük bir prestij kaybı yaşattığını belirtmek isterim.

Fatih Fatih 2.854 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları