THY Mağdur Olduk, Telafisi İçin Elimizden Geleni Yapacağız!

Ali Ali29 Eylül 18:15

29 Eylül 2020 15:00 uçuşu ile New York jfk ye uçuşumuz vardı 12:30 civarı havaalanına vardık sıramızı bekledik, check-in yaptık yanımızda evcil hayvan olacağı için yönlendirildik, ödemelerimizi yapıp Türk Hava Yolları yetkisi ile gümrükleme lemlerini yaptık, pasaport kontrolünden geçip uçağa doğru ilerledik, kapıya geldiğimizde 10 saniye önce kapının kapandığını söylediler, kapıyı açmadılar bizi içeride Türk Hava Yolları ofisine sonra da dışarıda süpervisor'e yönlendirdiler, onlarda bir şey yapamayacaklarını durumu müşteri hizmetlerine yazmamızı söylediler, bu arada fark ödeyerek bilet almamızı söylediler, telafi işleminin kendileri tarafından yapılamayacağı, kamera kayıtlarının incelenmesi gerektiği, 300 kişi yetişti ise bizim nasıl yetişemediğimizi düşündüklerini söylediler. Bizde kendi arkadaşlarının bize eşlik ettiği gecikmez miyiz diye sorduğumuzda check-in yaptınız sıkıntınız olmaz dediklerini, kendi işlemlerinin uzun sürdüğü iletmemize rağmen fark ödeyelim dedik, sonuç fark ödemek yeni bilet fiyatına yakın çıktı belki gidiş dönüş aldığımız bilet parasından fazla ödeyerek tek yön bilet aldık, bu sefer de köpeğe yer yok uçuramıyoruz sizi dediler, peki o zaman bize neden bilet satınız dediğimizde ayın 1 ne değiştirelim dediler saat 12:30 geldiğim havaalanında saat 17:40 hala uğraşıyoruz, elimizde bir köpek, uçamadık işlerimiz kaldı, 16,300 ödedik ve biletimiz yok, sadece çok üzücü Türk Hava Yolları için diyebiliyorum ve bunu her yer de anlatacağım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Kemal 21 Ekim 16:32  

    Bileti aldıktan sonra işlem yapın diyorlar ve kedimiz ile döneceğiz dediğimizde parasını versen de onu kabine almam diyor. Elin adamı 20 kg sokuyor kabine laf yok parasını ödediğimiz kedileri istesekte sokamıyoruz.

  • profile-icon Kemal 21 Ekim 16:29  

    Aynı şeyi biz yaşıyoruz THY iyidir diye güvendik 2 bilet aldık Fransa için. Hatta her şey yolunda gitsin diye biletleri de business aldık. 5 gündür 2 kediyi kayıt ettirmeye çalışıyoruz ama sonuç olumsuz. Biri ok biri ret yiyor. Hiçbir açıklama yok.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler