06 Aralık 2019
#13148581

THY Kredi Kartı İşlemi

THY rezervasyon ve bilet kesimi sırasında aynı uçuş için iki kez kredi kartı işlemi yaptığı için kredi kartım limit aşımı ve bloke oldu, ardından bankamdan uyarı ve kısıtlama geldi. THY ile görüştüğümüzde kesinlikle iki kez tahsilat yapılmayacağı ve işlemin hesap kesiminde düzeleceği doğrultusunda, ancak bu süre içinde benim başka kredi kartım var mı, diğer harcamalarımı nasıl karşılayacağım, banka benim limit aşımım konusunda ne düşünecek hakkında bir fikirleri yok.


Türkiye'de kredi kartı limit aşımı hakkında banka önce sizi uyarıyor ve takip ediyor, ancak yurt dışında limit aşımları sicilinize hemen işliyor, çünkü sanki size verilen krediyi karşılayamayacak harcama seviyelerine çıktığınız düşünülüyor ve bunu düzeltmek uzun zaman alıyor. Sıkça seyahat eden bir kişi bu durumu tekrar tekrar yaşadığında mutlaka TR kurumları karşısında da zor duruma düşebilir, ancak mesela ben eğer sadece bu tek işlemi TR bankamın değil de yurt dışı bankamın kredi kartıyla yapmış olsaydım şu an ciddi bir sorun yaşıyor olacaktım. Şikayetimi buraya yazmamın sebebi daha çok kişiye ulaşması ve kullanıcıları uyarması.


Maalesef THY'nın bir yazışma adresini bulamadım, müşteri hizmetleri telefon numarası var, ancak bu konu basit bir telefon görüşmesinde kalsın istemedim. Bu sorun THY'ndan mı, acenteden mi, rezervasyon sisteminden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ancak özellikle yurt dışında yaşayan kişiler için önemli olduğunu düşünüyorum. THY temas kurup rezervasyon ve bilet kesimi hakkında bilgi alarak açıklama yapabilirse bu konu netlik kazanabilir, her türlü desteği vermeye açığım. Not: Bahsi geçen işlem 3 kişi için tr-ABD gidiş-geliş olduğundan konu rakamlar oldukça yüksek ve finansal kurum açısından dikkat çekici.

Murat Murat 3.041 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları