THY Korona Virüs Tatili Sebebiyle Bilet İadesi

Zeynep Zeynep31 Mart 17:47

Mesleğim öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitimi kapsamında 4 haftalık bir eğitim için erzurumdaydım. Eğitimin 2. Haftasında Koronavirüs sebebi ile kurs süresiz şekilde ertelendi. Kurstan dönüş için almış olduğum 28.03.2020 tarihli Erzurum-İstanbul (SAW) uçuşu biletimi web sitesi üzerinden iptalini gerçekleştirdim. 

THY müşteri temsilcilerini arayarak iptal ettirseydim bilet iade ücretinin tamamını alabileceğimi öğrendim. Ulaştırma Bakanlığının yasası gereği iade ücretleri kesintiye uğramadan gerçekleştirilmeliydi. Müşteri temsilcisi ile görüştüm, geri bildirim gönderebileceğim söylendi ve tatilin ilan edildiği resmi yazının görselini yüklersem sürecin hızlanacağı söylendi. 

Başka bir öğretmen arkadaşım ile söyleneni gerçekleştirdik. 13 Martta ilk geri bildirimimi oluşturmama ve birkaç gün içinde geri dönüş sağlanacağı söylenmesine rağmen dönüş alamadım. 20 martta tekrar telefon açtım, yoğunluktan gözden kaçmış olabileceği, işleme alındığında paranın iade edileceği söylendi ben de müşteri temsilcisinden bunu duyduğum için güvendim. Yine de 20 martta yeni bir geri bildirim oluşturdum bu sefer koronavirüs ile ilgili olan kategoriyi seçtim. Bugün 31 Martta geri bildirimim yanıtlandı ve kalan ücretin iadesinin yapılmayacağı söylendi. Resmi tatil yazısı ile, bilet iadesinin kalanı gerçekleşen başka bir yolcu arkadaşımın geri bildirim yanıtını ekte yükleyeceğim. 

Mağduriyetimin giderilmesini, emsal teşkil eden diğer yolcular gibi benim de bilet iademin gerçekleştirilmesini talep ediyorum. Bu tür sıkıntılarla uğraşmamak için tercih ettiğim Türk Hava Yolları beni hayal kırıklığına uğrattı. Alternatif firmalardan sorunsuzca iade alan kişiler varken ben bu firma ile mağdur edildim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler