07 Kasım
#12924390

THY Hatalı Bilet Sattı, Oğlum Uçağa Alınmadı

13.06.2019 tarihinde Türk Hava Yolları çağrı merkezinden eşim,7 yaşındaki oğlum ve 1 yaşındaki kızım adına İstanbul - Tümen seferi için 13.06.2019 gidiş tarihli ve 03.08.2019 dönüş tarihli biletleri aldım. Söz konusu biletler kod paylaşımı anlaşması kapsamında THY tarafından satılıyor yani İstanbul-Vnukova arasını THY uçağı taşıyor. Vnukova-Tümen arasını ise utair firması taşıyor. Buraya kadar her şey tamam.


13.06.2019 tarihinde İstanbul havalimanına gidiş uçuşu için geldik ve check-in bankosuna gittik. Eşim ve kızımın işlemleri hızlıca yapıldı fakat oğlumun 2352385487995 numaralı biletine sıra geldiğinde bir terslik olduğu belliydi. Bankodaki görevli ne yapacağını bilemedi. Arkadaşına sordu o da bilemedi. Yöneticisini çağırdı. Uzun bir beklemeden sonra ancak check-in işlemini yapabildiler ve Vnukova'ya uçtular. Vnukova'da utair uçağına binmek için yine check-in bankosuna gittiler. Yine eşim ve kızımın işlemleri hızlıca yapıldı fakat oğluma sıra gelince yine telefonlar edildi, yöneticilere soruldu bilette bir problem olduğu belliydi. Uzunca beklemeden sonra check-in tamamlandı ve uçağa bindiler böylece uçuşun gidiş kısmı tamamlandı.


Dönüşte ne oldu peki? 03.08.2019 tarihinde 3 saat öncesinde check-in yaptırmaya Tümen havalimanına geldiler. Check-in bankosuna pasaportlarını verdiler eşim ve kızımın biletinde problem yoktu. Oğlumun biletinde ise rezervasyon durumunun kapalı olduğunu söylediler ve onu uçağa kabul etmediler. Eşim durumu en üst yöneticilerine kadar iletmiş fakat bileti düzenleyenin THY olduğunu ve sadece THY tarafından düzeltme yapılabileceğini söylemişler. İstanbul'da gecenin üçünde THY çağrı merkezini aradım fakat bilette problem olmadığını hiçbir şey yapamayacaklarını ilettiler. Eşim mecburen oğluma yeni bir bilet aldı ve toplamda 1700 TL'ye denk gelen bir tutar ödedi.


Onlar İstanbul'a döndükten sonra THY'ye şikayetimi ilettim zararımın telafisini talep ettim fakat aldığım cevap bilette hata olmadığı ve uçuşu icra eden firmanın utair olduğu bu nedenle onlarla görüşmem gerektiği şeklinde oldu. Bundan sonra utair ile de görüştüm fakat onlarda parayı THY'nin iade etmesi gerektiğini söylediler. THY'nin hatalı bir bilet sattığı daha İstanbul Havalimanında check-in sırasında belli olmuştu fakat daha sonraki yazışmalarımda da hiçbir şekilde hatalarını kabul etmediler belki de hiç araştırmadılar. Tam anlamıyla THY tarafından mağdur edildim. Eşim ve Çocuklarım üzüntü, korku ve çaresizlik yaşadılar.

Kenan Kenan 1.935 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları