07 Aralık
Yorum Yap
#11262681

THY Geriye Dönük Millerimin İşlenmemesi!

Star alliance grubu singapore airlines hava yolu şirketi ile Temmuz2018 de 2 adet uçuş gerçekleştirdim. Bu uçuşlarıma ait millerin işlenmesi için defalarca geri bildirim formu oluşturdum. Verimli bir dönüş alamadığım için müşteri hizmetleri ile görüştüm singapore havayolları şirketinden onay bekliyoruz dediler.


Üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçti daha ne kadar bekleyeceksiniz diye soruyorum cevap alamıyorum. Tekrar soramaz mısınız diyorum ona da belli bir süre geçmeden sorulamayacağını söylüyorlar. Ne kadar süre geçmesi gerek diyorum ona da cevap alamıyorum!


Uçuş kartlarım mevcut bilet numarası tarih saat her şey yazıyor ama yinede beni oyalamaktan başka bir şey yapmıyorlar. Birlikte seyahat ettiğim arkadaşımla aynı anda geri bildirim formu doldurarak mil talebinde bulunduk ve ona birkaç gün içinde milleri işlendi de benim ki neden bu kadar uzadı diye soruyorum bunun cevabını da veremiyorlar.


Müşteri hizmetlerinin boşuna çalıştığını ve hiçbir konuda destek veremediklerini yardımcı olmak istemediklerini düşünüyorum.

Öznur 1.076 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler