THY Geri Bildirim Departmanı

Feyza Feyza11 Eylül 15:05

THY'den pandemi öncesinde Atina`dan İstanbul`a tek yön bilet 78.99 euro'ya satın almıştım, ancak karantina uygulanması nedeniyle ve yerimde ayarlama yapamayacağımdan ötürü iptal ettirdik ve bana 28 Şubat 2021 sonuna kadar Atina İstanbul için kullanabileceğim belirtildi.

Temmuz başına kadar bekledim ancak hiçbir şekilde iki ülke arasında sınırlar açılmadığından bileti kullanma imkanım olmadı. Ve kendi şartlarımla bir şekilde Türkiye`ye geldim. Ağustos başı itibariyle THY ile irtibata geçtim ancak verilen cevaplar 5 kere sadece Atina İstanbul için kullanmam gerektiğiydi. Yani açılmamış bir güzergah için nasıl biletlendirme yapabilirim ki. Ve rica ettim Türkiye içinde açık bilet verin 78.99 euro karşılığında o şekilde değerlendireyim ona da hayır. En son yine Avrupa ülkelerindeki bazı şehirlerinden İstanbul'a geliş olarak 31 Aralık 2021 sonuna kadar kullanabileceğimi belirttiler. Ancak birçok Avrupa ülkesinin Türkler'i turist olarak kabul etmediğini bilmekteyiz. Yani bana sunulan opsiyon hiçbir işe yaramamakta.

Para iadesi istiyorum yapılmıyor, Türkiye içerisinde bir yerde kullanayım o da yapılmıyor. Geri bildirim mailleri robotik, soğuk, durumu anlamaktan uzak bir şekilde yapılmakta. Ne zaman geri dönüş sağlasam sürekli tartışma içerisinde bir çağrı merkezi. 22 yıldır turizm sektöründe uluslararası bir firmanın çağrı merkezinde takım lideri olarak görev yapmaktayım. Ancak THY'nin bu denli müşteri odaklı iletişimden uzak, sanıyorum ki taşeron bir firma hizmet veriyor ve inanılmaz ilgisiz, üstünüzü aktarın diyorsunuz en üst benim, telefonu sessize alıp bekletip sonra yüzümüze kapatmalar, yani hizmet inanılmaz kalitesiz ve düşük. THY'e hiç yakıştıramadım.

Cevaplar

profile-icon Feyza 24 Eylül 17:40

Sayin Yetkili, Turizmciyim ve dünyanın dört bir yanına rezervasyon yapıyoruz, ve üyelerimiz pandemi nedeniyle rezervasyonlarını iptal ettiler, kendi istekleriyle uçuş olduğu halde, ancak şirketimiz üyelerimizi her daim korudu, Amerika`ya rezervasyon yaptırıp iptal eden birini zorlamadık yine Amerika`ya rezervasyon yaptırması için, ya da Avrupa`da rezervasyonu olanı zorlamadi, ya da Turkiye`de rezervasyonu vardı ama korktular ve iptal ettirdiler yine zorlamadik, Çünkü yüz yılda bir yasanan bir pandemi ve uçuş olmayan yerler için zorlamanın hiçbir anlamı yok, manası yok. Verilen cevap empatiden yoksun, olan bitenden haberdar olmayan kisiler gibi davranılıyor, hadi diyelim Atina İstanbul için kullanayım, 1 Ekim`de Atina İstanbul için uçuş ayarlayın ben de ucayim. Aynı güzergah için önerilen tüm şehirlere turist vizesiyle gidilmiyor gidilemiyor ama bana uçuş alternatif için sunuluyor, Turkiye`ye kapıları kapalı olan ülkelere oraya gitmeden nasıl oralardan İstanbul`a ucabilirim. Ama degmezmis, 31 Aralık 2021 sonuna kadar inşallah açılır ve o bileti kullanırım Çünkü size hiçbir şekilde onu hediye etmeyeceğim. Ve bir daha da asla kendi üyelerimize ve çevreme THY den bilet almayı önermeyeceğim. Pegasus, Aegean airlines güzergahları kapalı olan uçuşların biletlerini iade edebiliyorken THY nin etmemesi çok komik. Şirketler ne yakışıyorsa onu yapıyorlar bunu anlıyoruz, geri bildirim departmanınız da bir o kadar saygısızlar

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Kemal 23 Eylül 13:23  

    Bağışlayalım olsun bitsin peşine düşmeyelim istiyorlar. Sanki ben dedim uçuşu iptal edin diye

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler