14 Haziran
#12107353

THY  Dönüş Uçak Bileti İptali

Bu, Türk Hava Yolları (THY) ile pişmanlık dolu bir sorun için bir iddia. Mayıs / Haziran ‘19 için bir bilet aldım. Dışa doğru: Adana-Bologna (İstanbul üzerinden) ; dönüş: Napoli-Adana (İstanbul üzerinden). Ayrılmadan önce dönüş bileti için THY tarafından uçuş değişikliği talebinde bulundum. Giden uçuşu kendi nedenlerimden dolayı değiştirmek zorunda kalmadan, değişikliklerini kabul etmeden önce, 22/05/19 sabahı, çağrı merkezi ile birkaç kez konuştum ve her iki bağlamı da içerebilecek şekilde yapabilmek için birkaç e-posta yazdım (Bologna'da). Buna rağmen, çağrı merkezi, dönüş uçuşunu (THY tarafından talep edilen) değiştirmeden önce dış yolculuklarda (ilgilendiğim biri) değişiklik yapmanın mümkün olmadığını söyledi. İlk önce dönüş uçuşunun değişmesiyle devam ettik (THY tarafından talep edilen Napoli-İstanbul). Değişiklik yapıldıktan sonra THY'nin telefon operatörü, şirketin kurallarına göre, ikinci değişikliğin yalnızca THY ajansında yapılabileceğini söyledi. Şimdi, en yakın yer yaşadığım yere 150km. Bilet tarihini değiştirmek için seyahate bir gün ve muhtemelen biletin kendisinden daha fazla para harcamalıydım. Açıkçası hem zaman hem de para açısından kabul edilemez bir çaba oldu. Bu nedenle, THY tarafından istenen ilk değişiklik nedeniyle tek yön biletini değiştiremedim.


Ek olarak, sorunu hem çağrı merkezi hem de e-posta yoluyla derhal gündeme getirmesine rağmen, telefon operatörleri hiçbiri biletin geri ödenmesi ya da değiştirilmesi ile devam edemedi. Bu yüzden 150 avro harcayarak İtalya için başka bir bilet almak zorunda kaldım.
Daha sonra dönüş uçuşunu kullanmak için Napoli havaalanına gittiğimde, check-in sırasında dönüş biletimin iptal edildiğini çünkü ilk bacağımın uçmadığını söylediler. Hasara ek olarak, alay bile. Acilen Türkiye'ye geri dönmek için 200 avro'nun üzerinde bir bedelle acilen yeni bir bilet almak zorunda kaldım. Giden bileti değiştirmeye veya iade etmeye çalıştığımda (ayrılmadan bir haftadan daha önce), 05/22/19'da yapılan çağrı merkezine 5 telefon görüşmesi yapılmasına rağmen, hiçbir operatör benim yapmadığımı bildirmedi. Biletin ilk ayağını uçururken ikinci bacağını kaybederdim.


Özetle, satın aldığım hiçbir bileti kullanamadım. İlk (yol) çünkü THY çevrim içi olarak bilet tarihini değiştirmeme izin vermedi. İkincisi (geri dönüş), ilk bacağını uçuramadığı için (THY online biletimi değiştiremediği için), THY 'da dönüş biletini iptal etti. Kurumsal kanallara göre THY'yi sorun hakkında bilgilendirdim, ancak şimdilik bir cevap alamadım.

Valeria Valeria 4.358 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları