THY 'de İade Evrakım Bulunmasına Rağmen İade Yapılmadı

Ferit Ferit06 Eylül 20:51

Pandemi sebebiyle 2. Sefer ertelenen uçağa biletleme müşteri hizmetleri kanalıyla yapılamadı ve ofise yönlendirildim. 24 Ağustos 2020 saat 16.20 dolaylarında Erzurum THY Havalimanı ofisinde işlemi hallettikten sonra tarafıma uçuş gerçekleştikten sonra alınacak şekilde iade fişi verildi. -75.41 TL * 2 adet - Bilet alınması ve tüm işlemleri kendi tarafımdan ve adıma ait olan kredi kartı ile gerçekleştirilmiştir. Biletler teyzem ve 5 ila 8 yaşındaki 2 çocuğunun adınaydı. 

Biletleme yapılırken sorduğumda iadeyi ben alabilir miyim diye biletleme yapan arkadaş yolcuların uçuşa katıldıktan sonra kimlik fotokopileri ve yetişkin yolcunun iadeyi aldım yazıp imza atması ile benim alabileceğimi söyledi Kamera kayıtları ile mevcuttur. Fakat bugün uçuş gerçekleştikten sonra gittiğimde bu evraklarla tarafıma iade yapılmayacağını belirttiler. Tüm evraklar bende ve biletin alındığı kredi kartı benim tüm işlemler benim tarafımdan yapılmasına rağmen beni mağdur ettiler üstüne üstlük bugün pazar hafta içi bir daha uğrayın yok size veremeyiz diye isim hallolmadan o işlemi yapan arkadaşı bulmamı istediler. 

THY gibi kurumsal bir firmaya hiç yakışmayan hareketler 150 lira için uğraştığıma mı yanayım habire havaalanına gitmeme mi yanayım bilemedim. Yazıklar olsun THY.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler