THY Bizi Mağdur Etti!

Dilek Dilek 08 Kasım 2019 10:27

Türk Hava Yolları'ndan 03.11.2019 tarihli 12.30 gidiş tarihli 2 kişi için İstanbul-Zonguldak bileti aldım. Türk Hava Yolları görevlileri saati gelmeden bizi uçağa bindirdi beklemeye başladık. Saati geldiğinde Zonguldak' ta fırtına olduğundan bahisle yarım saat beklememiz söylendi. Yarım saat sonra ters rüzgar olduğu söylenip uçuşun iptal olduğu söylendi.

Ben şaka yapıyorlar sandım. Zonguldak ve Çaycuma'yı hava durumu için aradık. Havanın rüzgarsız olduğunu söylediler. Belki yolcu sayısı az diye böyle bir şey yapıldı ama Türk Hava Yolları gibi büyük bir firmaya bu davranış hiç yakışmadı. Sonra bir yetkili geldi tabi bu arada her kafadan bir ses çıktığından bazı yolcular bu arada gitti. Yeni havaalanı her yere uzak olduğundan ve bavullarımız olduğundan biz mecburen sorun çözümünü bekledik.

Sonuçta bizi Ankara'ya uçakla getirip oradan otobüsle Zonguldak havaalanına getirdiler. 1 saatte Zonguldak'a gidelim derken yolculuğumuz 12 saat sürdü. Ben Bartın ilinde avukatlık yapıyorum tabi ertesi gün yorgunluktan ime hasta gittim.

Zaten bu havaalanına seferler yeni başladı eğer yürümüyorsa havaalanında seferler iptal edilsin vatandaşlar mağdur olmasın. Çünkü duyduğuma göre bu ilk değilmiş. Bu nedenlerden dolayı şikayetimin yetkililerin dikkatine sunulup gerekli tedbirlerin alınmasını, mağduriyetimin giderilmesini arz ve talep ederim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler