08 Kasım
#12925996

THY Bizi Mağdur Etti!

Türk Hava Yolları'ndan 03.11.2019 tarihli 12.30 gidiş tarihli 2 kişi için İstanbul-Zonguldak bileti aldım. Türk Hava Yolları görevlileri saati gelmeden bizi uçağa bindirdi beklemeye başladık. Saati geldiğinde Zonguldak' ta fırtına olduğundan bahisle yarım saat beklememiz söylendi. Yarım saat sonra ters rüzgar olduğu söylenip uçuşun iptal olduğu söylendi.


Ben şaka yapıyorlar sandım. Zonguldak ve Çaycuma'yı hava durumu için aradık. Havanın rüzgarsız olduğunu söylediler. Belki yolcu sayısı az diye böyle bir şey yapıldı ama Türk Hava Yolları gibi büyük bir firmaya bu davranış hiç yakışmadı. Sonra bir yetkili geldi tabi bu arada her kafadan bir ses çıktığından bazı yolcular bu arada gitti. Yeni havaalanı her yere uzak olduğundan ve bavullarımız olduğundan biz mecburen sorun çözümünü bekledik.


Sonuçta bizi Ankara'ya uçakla getirip oradan otobüsle Zonguldak havaalanına getirdiler. 1 saatte Zonguldak'a gidelim derken yolculuğumuz 12 saat sürdü. Ben Bartın ilinde avukatlık yapıyorum tabi ertesi gün yorgunluktan işime hasta gittim.


Zaten bu havaalanına seferler yeni başladı eğer yürümüyorsa havaalanında seferler iptal edilsin vatandaşlar mağdur olmasın. Çünkü duyduğuma göre bu ilk değilmiş. Bu nedenlerden dolayı şikayetimin yetkililerin dikkatine sunulup gerekli tedbirlerin alınmasını, mağduriyetimin giderilmesini arz ve talep ederim.

Dilek Dilek 1.774 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları