THY Bir Bagaj Kayıp Diğeri Hasarlı

Oguz Oguz31 Mart 21:54

21/03/2020 tarihinde Toronto-İstanbul uçuşunda yer alan yolculardan birisiyim. Uçuşum normal şartlar altında Ankara'ya devamı olan bağlı bir uçuştu. Fakat İstanbul Havalimanı'nda uçağın inmesiyle direkt olarak karantinaya alındım. Valizler aprona çıkartıldı ve benim valizlerim yoktu. İki valizimi birden Toronto'da bırakıp gelmişti THY. Ardından yoğun bir telefon ve mail akışı başlattım. Sonuç olarak 24/03/2020 Salı günü akşam 20.00 sularında K****bey'den gelen telefon ile bir valizimin bulunduğu, aynı gün 22.00 sularında gelen diğer telefonla ikinci valizimin de kargo uçağı ile İstanbul'a geleceğini söylediler. 

Gelen valizlerin ise kargo ile Eve kadar gönderileceği bilgisini verdiler. Buraya kadar her şey normal diyebiliriz. Ne yazık ki bu kadar büyük bir firma için bu kadar büyük fiyasko burada başlıyor. Görüşmemizin ardından bir daha iletişime geçmedim. Çünkü doğal olarak içinizden geçiriyorsunuz bu kadar büyük bir havayolu firmasından birisi arayıp diyor ki valiziniz Eve kargolanacak. Telefon kapatıldıktan sonra hiç kimse valizlerimle ilgili bir saniye bile düşünmemiş. Valizimin birisini tekrar kaybetmişler diğeri ise şans eseri Ankara'ya kadar gidebilmiş. Şans eseri dememin sebebi şu. Esenboğa yer hizmetlerini aradığımda valiz niye buraya gönderildi bizde bilmiyoruz. Biz 3 gün sonra geri gönderecektik merkezimize gibi bir yanıt alıyorum. 

Bu sırada diğer valiz ortalıkta bile yok. Normalde Eve gideceğini beklediğimiz valizlerden birisi kayıp diğeri ise havalimanında kimsenin oraya neden gönderildiğini bilmediği bir şekilde bekliyor. Ben bir yakınımı göndererek valizi teslim aldırıyorum. Bu kadar büyük bir sorumsuzluk nasıl olabiliyor anlamıyorum. Günlerdir aramalarım sonucu bir kere bile geri dönüş yapmıyorlar resmen ölü taklidi yapıyorlar. İçinde ilacım var diyorum umurumda değil kimsenin. 14 günlük karantinaya girdim ve yanımda bir adet sırt çantasıyla beni 14gün yaşamak zorunda bıraktılar. Ülkemizin markası diyebileceğimiz bu kadar büyük bir kuruluşun köy otobüsü standartlarında hizmet vermesi, yaşattığı maddi ve manevi zararla ilgili bu derece kayıtsız ve umursamaz olmasını şaşkınlıkla karşılıyorum. 

Diğer bir konu ise bugün bir yakınımın teslim aldığı bagajın durumu. Bagajın fotoğrafını attılar bana ve resmen dayak yemiş. Sapı kırılmış, bir köşesinde ciddi bir ezik, diğer yerlerinde yine irili ufaklı darbeler var. Umarım buraya yazdığım şey artık bir sonuç almamı, yani bir kişinin beni ciddiye alıp artık bu konuyla ilgili yardım etmesini sağlar.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler