THY Bilet Ücret İadesi

Sinan Sinan04 Temmuz 13:11

THY'den 4 adet şubat 2020'de bilet aldım 10-13 Nisan uçuşlu. Pandemi dolayısıyla uçuşların akıbeti herkes tarafından bilinmekte, bununla ilgili bir şikayetim yok. Şikayetim şudur; 19-20 Mart tarihlerinde THY ileri tarihli uçuşları ücretsiz açığa aldırma hakkı tanıdı bunun içinde teşekkür ederim, bende nisan ayına kadar yaşantıların, planımın ve uçuşun tehlikeye gireceğini düşünerek açığa alma hakkımı kullandım ve biletlerimi açığa aldırdım. Sonrasında pandemiden dolayı uçuşlar iptal oldu iller arası gidiş geliş askıya alındı vs. Haliyle yapmış olduğum plan iptal oldu ( iptal olması önemli değil önemli olan sağlığımız derdim bu da değil) ve yeni bir plan yaptım.

THY'nın pandemi nedeniyle iptal edilen uçuşların ücret, mil, puan gibi şekillerde geri ödemeler yaptığını gördüm. Buna istinaden THY internet sitesi üzerinden mil puanla iade talep ettim çünkü yeni planımda da aklımda THY ile uçmak vardı. Fakat internet sitesinden yapmış olduğum ilk başvuru tarihi 04.06 yani bugün tam 1 ay oldu ve hala cevap yok. Bugüne kadar 1 kere daha geri bildirim, 2 kere müşteri hizmetleri ve 2 kere geri bildirim merkezi ile görüşmem oldu ama maalesef hala sonuç yok, cevap yok. Geri bildirim merkeziyle görüşmelerimin ilkinde gerçekleştirmiş olduğum konuşmalardan birinde bana biletimin kendi inisiyatifimle açığa aldırdığımı bu biletlere korona kaynaklı iptal prosedürünün uygulanamayacağını söylendi. 

Yani açığa aldırdığım biletlerle ilgili yapabileceğim iki seçenek vardı 1. Si paramın büyük bir kesintiye uğrayarak geri ödenmesi 2. Si aynı hava alanları arasında aynı kişilere istenilen tarihlerde bilet düzenlenmesi. Sorun ve şikayet kısmına gelecek olursak, benim yeni planımda aynı kişiyle bu hatlar üzerinde bir planım yok, bu planın aslında olup olmaması da önemli değil, pandemi nedeniyle iptal edilen uçuşların ücret-mil iadesi öngörülü davranarak açığa aldırmam dolayısıyla bana yapılmamakta. Bana söylenen benim ücret iadesi almam için uçuşumla ilgili herhangi bir lem yapmamam ve uçuş tarihim geldiğinde uçuşumun iptal olması gerekiyormuş. Ek olarak lütfen artık biri cevap versin yetkili, konuya vakıf biriyle bu işi artık çözmek istiyorum yaklaşık 750 TL kaldı. Geri bildirim numarası 326598 Şikayet için oluşturduğum geri bildirim numarası TK-3999834 (bu şikayeti oluştururken görüştüğüm arkadaşın ses tonu ve ilgi seviyesinden anladığım kadarıyla beyefendi sıcaklardan ve iş yoğunluğundan bunalmış sanırım konuyla ilgili THY'nin motivasyonu artıracak bir şeyler yapmasını tavsiye ederim)

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler