Thy Aynı Bileti 2 Kişiye Satıyor

Ali Ali17 Mart 16:44

17.02.2020 tarihinde Ağrı'dan İstanbul'a gidiş 11.03 2020 (tk2731) dönüş (tk2730) 17.03.2020 tarihleri için bilet aldım. Fakat işlerimin erkene alınmasından dolayı 08.03.2020wde gelmem gerekti. Bu yüzden müşteri hizmetleri yetkilisi bilgisi ve yönlendirmesiyle gidiş tarihimi değiştirdiğimde dönüş biletimin kullanılacağını söylediler. Bununla birlikte gerekli fiyatı ödeyerek yeni bilet aldım. Fakat 17.03.2020 tarihinde İstanbul havalimanına gittiğimde biletimle ilgili sıkıntı yaşadım. Check-in yaptığım biletimde nasıl oluyorsa hata çıkıyor?

Bagaj kuponumu bile almışken biletimin olmadığı söylendi. Konuyla ilgili bilet satış danışmanı n*** hanım ile görüştüm. Sorunun çözüldüğünü ve uçağa gitmem söylendi. Fakat kapıda tekrar sorun çıktı. Geri döndüğümde n*** hanım beni d-41 numaralı bankoya yönlendirdi. Orada ki bayan saat 13.10'da tekrar uğramamı söyledi o saate kadar sıkıntı çıkar mı yarın için bilet alayım mı dedim gerek olmadığını söyledi. Fakat saat 13.10'da gittiğimde uçuşa katılamayacağım söylendi ve ertesi günkü uçağa da bilet alamadım.

Konu ile ilgili tekrar n*** hanım ile görüşmeye gittim. Tam görüşürken başka bir yolcu gelip bankodan gönderildiği ve bilet alacağını söyledi. Ücret ödeyip benim için bilet yok denilen uçağa bindi. Bana olmayan bilet nasıl başkasına olabiliyor anlamadım. N*** hanım da sizi nasıl mağdur ederler bilet sizin hakkınızdı dedi. Konu ile ilgili tekrardan d-44 numaralı bankoya gönderildim.

Oradan da uçağın kapandığını ve beni alamayacaklarını söylediler. İşim gereği ivedi şekilde gitmem gereken Ağrı'ya yarın Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden Erzurum'a bilet alıp oradan da kara yoluyla ağrıya geçeceğim. Sırf THY personelleri yüzünden olan milyarlarca paramıza ve işimizin aksamasına neden oldu. Havayolu için ulaşım ücreti sonra geri dönüş ücreti ve Sabiha Gökçen'e geçiş ücreti de cabası.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler