THY Artık Müşterilerine Değer Vermiyor!

Nurdan Nurdan1 yıl önce

Türk Hava Yolları gibi kurumsal bir firmanın bu denli iletişiminin bozuk olduğunu bilmiyordum. Çağrı merkezindeki kişiler yetkisiz, yetkili kimseyle görüşmenin imkanı yok. Web sitesinden geri bildirim yaptım 7 iş günü dediler, günler geçti ama hala dönüş yapan yok. Biletimi iade ettirirken kendi sistemlerindeki hatadan dolayı 4 kez kredi kartımdan iade bedeli hatalı şekilde çekildi, kredi kartı ekstre ödeme tarihim geldiği halde ve defalarca çağrı merkezi müşteri ilişkilerini aradığım halde ne mailime bir dönüş ne de hatalı çekimlerin iadesi alamadım.

THY'ye inanılmaz sinirliyim. Bu kadar yoğun iş temposu içinde hiç abartmıyorum (kendi çağrı kayıtlarında vardır zaten) toplamda en az 6 saatimi telefonlarda katlettiler. Kendi düzensizlikleri yüzünden benim zaman harcamam yetmezmiş gibi hala paramı iade alamıyorum.

THY artık müşteri ilişkilerine hiç önem vermiyor, nasıl olsa en iyisi biziz gibi anlamsız bir yaklaşım içindeler. Bu kadar köklü ve kurumsal bir firma olup da böylesine müşterilerini önemsizleştiren bir yapının geleceği hakkında pek de olumlu düşüncelere sahip değilim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler