sta-1-hoverYetersiz Çözüm

THY 28.10.2020 - Van - İstanbul Uçuş Sorunu!

Çağlar Çağlar28 Ekim 11:50

28.10.20200 Van Kalkışlı, İstanbul Sabiha Gökçen varışlı TK-7203 numaralı uçuş için eşimin annesi adına bilet ve koltuk seçimi satın aldık. Ancak annemiz bagaj teslimi sırasında kendi bilgisi ve isteği dışında, kendisine de bilgi verilmeden kontuar görevlisi tarafından satın aldığı koltuğu (2F) değiştirilmiş ve en ön sıradan arka 15 numaraya değiştirilmiş. Uçağa gittiğinde durumu fark etmiş. 

Pandemiden dolayı uçağa binmekte bile tereddüt edilen bir dönemde bu tarz bir sorumsuzluk kabul edilemez. Biz en ön sıra için fark ödedik, bu seçim bize satıldı. Ancak kontuar görevlisi arkadaş ne sebeple bu değişimi yaptı çok merak ediyoruz. Bu te kesinlikle bir art niyet var. Ya da bu arkadaş birilerine ön sırada koltuk verebilmek için bir şekilde bu değişikliği yapıyor. 

Detaylı şekilde araştırılmasını, koltuğa kimin oturtulduğunun tespit edilmesini, ilgili personele de gerekli cezai işlemin uygulanmasını talep ediyorum. Ayrıca ödediğim bilet ve koltuk seçimi ücretinin de tarafımıza iadesini talep ediyorum. Durumu THY çağrı merkezini arayıp saat 11:00 civarı uçuştan 30dk önce bildirmemize rağmen 40dk bizi telefonda tutup sorunu çözemediler ve buraya yazmak zorunda kaldık. 

Basit bir şekilde havaalanı ve görevlileri arayıp uçuş öncesi problem düzeltilebilirdi. Ancak 40dk hatta bekledik ve sadece şikayet kaydı oluşturduk döneceğiz denildi. Ben 1 hafta sonra yaşadığınız aksilikten ötürü özür dileriz maili almak istemiyorum. Gerçek Aksiyonlar, sonuçlar ve çıktılar istiyorum. Annemiz şu an arka sırada istemediği bir koltukta zorunlu şekilde seyahat ettiriliyor.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler