THY ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

THY 2.600 TL Karşılığında Dönüş Bileti Aldırdılar İadesini Yapmadılar

346görüntüleme
Hasan
Hasan 21 Kasım 2020 17:21

THY ile İstanbul'dan 14.10.2020 tarihinde Üsküp'e bilet almıştık kapıya geçiş yapacağımız sırada oradaki görevli arkadaşlar bize dönüş biletinizin de olması gerektiğini, Üsküp'te havaalanında dönüş biletinizin olup olmadığına dair sorgulama yaptıklarını ve Üsküp'te sorun olacağını söylediler, aksi halde İstanbul'dan uçağa binemeyeceğimizi söylediler. Üsküp'teki arkadaşımla görüştük ilk defa böyle bir şey ile karşılaştıklarını söylediler. 

Mecburen 2.600 TL karşılığında dönüş bileti aldırdılar ailemle gidiyorum. En azından gidince iadesini alabiliriz diye düşündük, THY'ndaki görevlilerde belli bir miktar iadesini alırsınız dediler, resmi prosedürler için dönüş biletimizin de olması gerekiyormuş. Velhasıl kelam Üsküp e arkadaşımızın yanına geldik ve THY ile iletişime geçtik, bize dedikleri şu telefon üzerinden iade işlemi yapıyoruz. Arkadaş böyle bir şey olabilir mi internet üzerinden bilet alınabiliyor ama iade istemeye gelince iade işlemi yapamıyoruz deyip acenteye gitmeniz gerekiyor diyor. Cumartesi günü Üsküp'e havaalanına gittik 45 km yolu sırf bu firmanın keyfi için gittim bir de ne göreyim acente kapalı muhatap olacağımız kimse yok. Sonuç olarak 2.600 TL zarara uğrattılar ve kimseyle muhatap olamıyoruz, mağduriyetimi halen gidermediler. 

Mail olarak iletişime geçtim ne deseniz beğenirsiniz iadenizi gerçekleştiremiyoruz, size yazıklar olsun, gözümün içine baka baka 2.600 TL paramı aldılar sözde Türkiye'nin saygın firması. İletişimleri koca bir sıfır, mail atıyorum 1 hafta sonra dönüş yapıyorlar sonrada iade süreciniz zaman aşımına falan uğradı deyip iade yapmıyorlar. Bu şikayetimi her yerde dile getireceğim emin olun.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler